Gospodynie z Grochowic promowały powiat

0
701
2014-12-16-wystawa stołó wigilijnych@pasaż grunwaldzki@Wrocław

Piękne świąteczne dekoracje i pyszne potrawy – tego wszystkiego można było doświadczyć 13 grudnia w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu podczas Prezentacji Tradycyjnych Stołów Wigilijnych. W wydarzeniu tym Gminę Kotla i Powiat Głogowski reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Grochowic. W Pasażu pojawiło się ponad 20 tradycyjnych stołów z bożonarodzeniowymi specjałami. 

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Grochowic już kilka dni przed prezentacją rozpoczęły przygotowania czasochłonnych potraw wigilijnych. Tradycyjnie na stole reprezentującym Gminę Kotla znalazły się m.in. barszcz czerwony, uszka z grzybami, pierogi, kompot z suszu, karp w galarecie i inne potrawy rybne. Starannie przygotowany stół ze świątecznymi potrawami został dodatkowo ozdobiony stroikami.

Na scenie wystąpiły zespoły ludowe, które zaśpiewały pastorałki, kolędy i pieśni adwentowe Nie zabrakło również pokazu rękodzielniczych ozdób. Wystawie dekoracji towarzyszyło podsumowanie konkursu „Ekologiczna Ozdoba Choinkowa”.

W nagrodę za ciężką pracę włożoną w przygotowanie prezentacji Koło Gospodyń Wiejskich z Grochowic otrzymało prezent w postaci zestawu garnków, który wręczył przedstawicielkom Koła Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz oraz dyrektor DODR we Wrocławiu Ryszard Czerwiński.

Organizatorami wydarzenia byli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Celem wystawy, organizowanej corocznie w jednym z wrocławskich centrów handlowych, jest promocja produktów i potraw wytwarzanych metodami tradycyjnymi oraz kultywowanie różnorodności tradycji wigilijnych.

Na Dolnym Śląsku funkcjonuje ponad 500 Kół Gospodyń Wiejskich, działających trzykółkach rolniczych bądź jako stowarzyszenia. W całej Polsce jest ich około 25 800. Zrzeszają ponad 850 tys. kobiet, podtrzymujących lokalne tradycje oraz aktywnie uczestniczących w życiu kulturalnym swoich miejscowości.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.