MAH: Ostatnie dni drukarskiej wystawy

0
417

Jeszcze tylko przez zaledwie kilkanaście dni można zwiedzać wystawę „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa”. Finisaż wystawy odbędzie się już w przyszłym tygodniu.

„Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa” to niezwykłe przedsięwzięcie. Ekspozycja została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwoliło na jej realizację z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań multimedialnych. Twórcom udało się zgromadzić i w ciekawy sposób zaprezentować zabytki sztuki drukarskiej od wieku XVII po wiek XX. Są wśród nich wydawnictwa, które mogą stanowić nie lada gratkę dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta.

Przed nami jeszcze tylko kilka dni, podczas których będzie można zwiedzić  wystawę „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa”autorstwa Renaty MatysiakUroczyste zakończenie wystawy zaplanowaliśmy na przyszły piątek, 12 grudnia o godz. 16:00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zarówno tych, którzy już zdążyli obejrzeć wystawę, jak i tych, dla których będzie to pierwszy kontakt z tą ekspozycją – zachęca autorka wystawy.

2014-09-18 Wernisaż Wydrukowano w Głogowie @MAH (fot.P.Dudzicki) 20

Wśród prezentowanych druków są jedne z pierwszy, wydanych drukiem, dzieł Andreasa Gruphiusa, urodzonego w Głogowie poety doby baroku. Współczesnym mieszkańcom miasta jest on na pewno znany choćby dzięki temu, że jego imię nosi głogowski teatr – opowiada kuratorka wystawy.

Dodatkową atrakcją, która znajduje się w zbiorze udostępnionej zwiedzającym ekspozycji są także wydane w Głogowie poematy Johanna Heermanna, poety i pisarza urodzonego w niedalekiej Rudnej. Ciekawym elementem wystawy z pewnością jest także pierwsze czasopismo wydanie w Głogowie w latach sześćdziesiątych XVIII wieku.

Jestem przekonana, że każdy znajdzie na tej wystawie coś dla siebie. Jest ona bowiem tak pomyślana, by była ciekawa zarówno dla dzieci, które pierwszy raz odwiedzają muzeum, jak i dla dorosłych, którzy interesują się historią miasta i regionu – twierdzi Renata Matysiak.

Warto więc skorzystać z okazji obejrzenia drukarskich pamiątek po dawnym Głogowi z bliska. Czasy niestety nie zostało zbyt wiele. Ekspozycja udostępniona będzie dla zwiedzających do niedzieli, 14. grudnia. Świetną okazją do zwiedzenia wystawy mogą być warsztaty „Zrób sobie łańcuch”, na które głogowskie Muzeum Archeologiczo – Historyczne zaprasza już w najbliższy weekend.

2014-09-18 Wernisaż Wydrukowano w Głogowie @MAH (fot.P.Dudzicki) 29

6. grudnia o godz. 11:00 rozpoczną się zajęcia dla zorganizowanych grup pozaszkolnych, które zagoszczą w muzeum. Uczestnicy warsztatów nauczą się robienia tradycyjnych ozdób z rozmaitych rzeczy. Zajęcia potrwają do godz. 14:00.

Natomiast w niedzielę, 7. grudnia do udziału w warsztatach zapraszane są całe rodziny. Tego dnia zajęcia również rozpoczną się o godz. 11:oo, potrwają jednak do godz. 13:00. O godz. 14:00 natomiast rozpocznie się wieki rodzinny konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy.

Wystawę „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa” można zwiedzać do 14. grudnia 2014 r, natomiast na finifsaż wystawy MAH zaprasza w piątek, 12. grudnia o godz. 16:00.

Dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wystawę „Wydrukowano w Głogowie. Trzysta lat głogowskiego drukarstwa” zwiedzać można zupełnie za darmo.

2014-09-18 Wernisaż Wydrukowano w Głogowie @MAH (fot.P.Dudzicki) 13

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.