Ośrodek będzie miał nową salę Doświadczania Świata

0
606
2014-12-03-sala doświadczania świata

Kolorowe niebo, świetlna pustynia, magiczne akwarium. 5 grudnia w Szklarach Górnych zostanie otwarta Sala Doświadczania Świata, wspierająca rehabilitację dzieci. Niepełnosprawne dzieci będą mogły uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach.

Z sali będą korzystać dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych. Do ośrodka uczęszczają także dzieci z Głogowa. „Ośrodek nie podlega rejonizacji, w związku z tym zapraszamy dzieci i młodzież z całego regionu” – mówi dyrektor Ośrodka, Agnieszka Król-Stępień. W placówce mieści się szkoła podstawowa specjalna, gimnazjum oraz szkoła zawodowa z sześcioma kierunkami kształcenia zawodowego.

5 grudnia w Ośrodku zostanie otwarta Sala Doświadczania Świata. Jest to pomieszczenie wyposażone w urządzenia i przedmioty, które służą stymulacji wszystkich zmysłów i w ten sposób wspierają terapię – rehabilitację ruchową, arteterapię czy zajęcia z logopedą. Salę można zaaranżować tak, by liczba, intensywność i charakter bodźców były dostosowane do potrzeb dziecka.

W sali w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szklarach Górnych znajdą się  m.in. kolorowe niebo sterowane pilotem, kolumna wodna z bąbelkami oraz zmieniającym się podświetleniem, łóżko wodne z matą wibrującą, kula lustrzana z reflektorem i wiązki światłowodów. Sala została sfinansowana przez Fundację Rosa.

– „W Sali Doświadczania Świata tworzy się przyjazny świat, który skłania dzieci do spontanicznej aktywności, a jednocześnie wycisza, co znakomicie sprawdza się w terapii i rehabilitacji. Zależy nam, żeby jak najwięcej dzieci miało dostęp do specjalistycznych, zintegrowanych urządzeń do stymulacji zmysłów” – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa.

Fundacja Rosa od ponad dwóch lat realizuje program „Doświadczanie Świata”, zaopatrując szkoły integracyjne oraz placówki oświatowe i opiekuńcze w potrzebny sprzęt do rehabilitacji. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa w całej Polsce działa już 36 Sal Doświadczania Świata, w tym 10 na Dolnym Śląsku, a dostęp do nowoczesnych metod rehabilitacji ma ponad 3200 dzieci z całego kraju.

W tym roku na Dolnym Śląsku Sala Doświadczania Świata została otwarta także w Kamiennej Górze. Wzorcowa Sala Doświadczania Świata znajduje się w Świetlicy Terapeutycznej w siedzibie Fundacji Rosa we Wrocławiu. Korzysta z niej ponad 60 dzieci.

2014-12-03-sala doświadczania świata

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.