O cyberprzemocy w szkołach

0
340
2013-10-01-akcja-policji-bezpieczny-student@Glogow-01-

W tym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie rozpoczęli serię spotkań się z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów powiatu głogowskiego. Podczas prelekcji i warsztatów poruszana jest problematyka przeciwdziałania przemocy przy użyciu nowoczesnych technologii internetowych.

Podczas zajęć prowadzonych w klasach szkół podstawowych i gimnazjalnych, młodzież dowiedziała się jakie mogą być konsekwencje nierozważnego używania Internetu, a przede wszystkim wykorzystania, komputera, telefonu komórkowego czy tabletu jako narzędzia służącego do nękania, czy nierozważnych, brutalnych żartów z innych osób.

Policjant prowadzący zajęcia skupił się przede wszystkim na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, platform społecznościowych i internetu do tzw. cyberprzemocy. Przykłady historii rówieśników, obejrzane krótkie filmy i dyskusja, uświadamiały młodym ludziom jak łatwo można nie tylko przekroczyć prawo i ulec złudnemu przeświadczeniu o anonimowości w sieci ale i to, jak łatwo można doprowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji i dramatów ludzkich.

„Omawiano praktyczne przykłady reagowania na taki rodzaj przemocy rówieśniczej. Młodzież interesowała się jak korzystać z internetu, aby nie krzywdzić innych. Jak postępować w przypadku stania się ofiarą cyberprzemocy oraz co robić gdy jest się świadkiem przemocy w sieci.” – mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy z głogowskiej policji.

Głogowska policja przypomina, że osoby dotknięte przestępstwami doby komunikacji elektronicznej powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt na policji. Cyberprzemoc lub stalking to przemoc związana z mediami, przede wszystkim z użytkowaniem telefonu komórkowego i Internetu. Napastnicy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami. Bardziej drastyczną formą ataku jest sporządzanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenia przez popularne komunikatory sieciowe.