O cyberprzemocy w szkołach

0
517
2013-10-01-akcja-policji-bezpieczny-student@Glogow-01-

W tym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie rozpoczęli serię spotkań się z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów powiatu głogowskiego. Podczas prelekcji i warsztatów poruszana jest problematyka przeciwdziałania przemocy przy użyciu nowoczesnych technologii internetowych.

Podczas zajęć prowadzonych w klasach szkół podstawowych i gimnazjalnych, młodzież dowiedziała się jakie mogą być konsekwencje nierozważnego używania Internetu, a przede wszystkim wykorzystania, komputera, telefonu komórkowego czy tabletu jako narzędzia służącego do nękania, czy nierozważnych, brutalnych żartów z innych osób.

Policjant prowadzący zajęcia skupił się przede wszystkim na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, platform społecznościowych i internetu do tzw. cyberprzemocy. Przykłady historii rówieśników, obejrzane krótkie filmy i dyskusja, uświadamiały młodym ludziom jak łatwo można nie tylko przekroczyć prawo i ulec złudnemu przeświadczeniu o anonimowości w sieci ale i to, jak łatwo można doprowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji i dramatów ludzkich.

„Omawiano praktyczne przykłady reagowania na taki rodzaj przemocy rówieśniczej. Młodzież interesowała się jak korzystać z internetu, aby nie krzywdzić innych. Jak postępować w przypadku stania się ofiarą cyberprzemocy oraz co robić gdy jest się świadkiem przemocy w sieci.” – mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy z głogowskiej policji.

Głogowska policja przypomina, że osoby dotknięte przestępstwami doby komunikacji elektronicznej powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt na policji. Cyberprzemoc lub stalking to przemoc związana z mediami, przede wszystkim z użytkowaniem telefonu komórkowego i Internetu. Napastnicy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami. Bardziej drastyczną formą ataku jest sporządzanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenia przez popularne komunikatory sieciowe.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.