Będą zbierać zużyte opony

0
837
2014-11-20 recykling opon@Głogów

Nie wiesz, co zrobić ze zużytymi oponami, które zalegają Ci w garażu? Jest na to rada. Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie od lat angażuje się w ochronę środowiska, dlatego po raz szósty organizuje Dni Recyklingu Opon. W dniach od 25 do 27 listopada będzie można oddać zarówno opony samochodowe, jak i rowerowe czy ciągnikowe.

Wszyscy mieszkańcy powiatu głogowskiego i okolic mogą w najbliższych dniach 25-27 listopada od godziny 8.00 do 14.00 przywozić na teren szkoły zużyte opony.  Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie organizuje Dni Recyklingu Opon .Od sześciu lat głogowska szkoła angażuje się w poprawę środowiska i prowadzi akcję zbiórki zużytych opon.

„Przyjmowane będą zarówno opony samochodowe, jak i rowerowe czy ciągnikowe bez względu na stan zużycia. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w akcji. Nie bądźmy obojętni – sami kształtujmy zdrowe środowisko wokół siebie!” – mówi Magdalena Stodulska z Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych.

Opony będzie można składować na parkingu od strony Głogowskiego Centrum Edukacji Zawodowej. Szkoła nie zapewnia rozładunku.

Istnieje kilka sposobów zagospodarowania zużytych opon. Z każdym rokiem równolegle rozwijają się technologie, które w przyszłości mogą istotnie wspierać recykling materiałowy tego odpadu.

Obecnie w zakresie odzysku zużytego ogumienia wyróżnia się przede wszystkim: odzysk energetyczny, który polega na spalaniu opon w specjalnie do tego celu dostosowanych piecach oraz recykling materiałowy, który polega na przetworzeniu -–mechanicznemu, chemicznemu lub energetycznemu – zużytych opon do postaci surowców gotowych do ponownego użycia i wytworzeniu z nich nowych produktów.

Zużyte opony można  wykorzystać na przykład jako element wchodzący w skład asfaltu przeznaczonego do budowy dróg.

W Polsce odzysk zużytych opon odbywa się przede wszystkim w zakresie odzysku energetycznego. Około 60 proc. wyprodukowanego tonażu opon trafia w postaci zużytego ogumienia do pieców cementowni i w znacznie mniejszym stopniu, ciepłowni.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.