Akademia Jazzu dla uczniów głogowskich szkół

0
645
2014-11-18 plakat: akademia jazzu

Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza uczniów szkół podstawowych na edukacyjny koncert po hasłem Akademia Jazzu. W ramach koncertu usłyszeć będzie można teksty Lutosławskiego i Tuwima w piosenkach nie tylko dla dzieci.

W ramach odbywających się właśnie 30. Głogowskich Spotkań Jazzowych Miejski Ośrodek Kultury do udziału w jazzowaniu postanowił zaprosić również nieco młodszą publiczność. Już w czwartek, 20. listopada o godz. 9:00 odbędzie się koncert edukacyjny dla szkół podstawowych pod hasłem Akademia Jazzu. W ramach koncertu usłyszeć będzie można piosenki, które śpiewają kolejne pokolenia małych i dużych: ”Kotek”, ”O panu Tralalińskim”, ”Ptasie Plotki”, ”Idzie Grześ przez wieś”, ”Spóźniony słowik”, a także inne, które towarzyszą kolejnym pokoleniom od najmłodszych lat.

Piosenki, które powstały w latach 40. XX wieku nadal mają swój urok. Tym razem nadano im nowoczesną formę, łącząc brzmienie zespołu Kwadrofonik, czyli dwóch fortepianów, całej gamy rozmaitych instrumentów perkusyjnych i głosu Doroty Miśkiewicz potrafiącej wyśpiewać dźwięki, które tekstom Lutosławskiego i Tuwima nadają zupełnie innego charakteru.

Album pt. ”Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”, z którego to piosenki będzie można usłyszeć podczas czwartkowego koncertu, uzyskał status Złotej Płyty oraz nominację do Fryderyka. Sukces sprzedażowy albumu pokazał, że piosenki powstałe kilkadziesiąt lat temu nadal są aktualne. Wykorzystanie różnorodnych instrumentów oraz twórcze opracowanie dobrze znanych kolejnym pokoleniom utworów, wydaje się być bardzo udanym pomysłem. Piosenki napisane przez Lutosławskiego oraz teksty Tuwima pisane z myślą o dzieciach oczarowały nie tylko najmłodszą publikę, ale także ich rodziców i dziadków.

Zarówno płyta, jak i towarzyszące jej koncerty stanowią połączenie dwóch, niełatwych gatunków: muzyki poważnej i jazzu. Aranżacyjne pomysły instrumentalistów  znanych z wykonań współczesnej muzyki poważnej spotykają się z jazzowym brzmieniem głosu Doroty Miśkiewicz, która w dodatku wykonuje piosenki dla dzieci. W ten oto sposób, za sprawą dobrze znanych wielopokoleniowej publiczności piosenek w nowej aranżacji, dzieci mają możliwość obcowania z jazzem oraz muzyką poważną przy słuchaniu piosenek napisanych specjalnie dla nich.

Podczas koncertu wystąpią:

  • Dorota Miśkiewicz – śpiew
  • Bartłomiej Wąsik i Emilia Sitarz – fortepiany
  • Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala – instr. perkusyjne
  • Jagoda Chalcińska (Jago VJ) – wizualizacje

Koncert pod hasłem Akademia Jazzu odbędzie się 20. listopada o godz. 9:o0 w sali widowiskowej MOK Głogów. Biletu na koncert dostępne są w cenie: bilet grupowy (pow. 15 osób) – 10 zł (opiekun wstęp wolny), bilet indywidualny – 15 zł. Rezerwacja biletów grupowych w sekretariacie MOK lub pod nr. tel. 76 833 41 40.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.