Leszek Rybak z zastępcy prezydenta na pełnomocnika komitetu

0
1036
zdjęcia 2014-04-01-L.Rybak-Sadowski@konferencja-prasowa@Urząd-Miejski@Głogów-01

Leszek Rybak złożył rezygnację z funkcji zastępcy prezydenta, po to aby móc zostać pełnomocnikiem finansowym Komitetu Wyborczego Wyborców Jana Zubowskiego. Zdaniem Krzysztofa Sadowskiego to rozwiązanie kończy dywagacje na ten temat. Komisarz Wyborczy zatwierdził pozytywnie kandydaturę Rybaka na nowe stanowisko. Jedyną osobą, która może ponieść  konsekwencje w całej sprawie jest Jadwiga Kita, która podpisała fałszywe oświadczenie.

„Ze względu na fakt, że członkami KWW Jana Zubowskiego są w zdecydowanej większości radni Rady Miejskiej w Głogowie oraz Rady Powiatu Głogowskiego – nie mamy czasu na dywagacje prawne – czy złożenie mandatu radnego jest równoznaczne z ustaniem funkcji radnego, czy też nie – w związku z tym niemożliwe jest w tak krótkim czasie powołanie na funkcję pełnomocnika finansowego radnego obecnej kadencji. – informuje w oficjalnym oświadczeniu pełnomocnik Komitetu Wyborczego Jana Zubowskiego, Krzysztof Sadowski. 

Ze względu na gorący czas kampanii i zbliżający się termin wyborów – postanowiliśmy powziąć bardzo trudną decyzję – pełnomocnikiem finansowym naszego komitetu został dziś Leszek Rybak – dotychczasowy zastępca prezydenta Miasta Głogowa” – czytamy dalej.

Komisarz Wyborczy w Legnicy wydał dzisiaj pozytywną decyzję dla Komitetu. Tym samym kończą się dywagacje dotyczące pełnomocnika finansowego.

Leszek Rybak, by zostać pełnomocnikiem Komitetu musiał zrzec się funkcji zastępcy prezydenta Głogowa – „Nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – bez odszkodowań, co Leszek Rybak z pełnym przeświadczeniem konieczności takiego rozwiązania – uczynił” – poinformował Krzysztof Sadowski.

Po tym jak okazało się, że Jadwiga Kita nie może pełnić funkcji pełnomocnika finansowego Komitetu, gdyż jest osobą publiczną, jej miejsce miał zająć radny miejski Andrzej Koliński. Zdążył zrzec się już swojego mandatu. Jego postępowanie wywołało wiele dyskusji.  – „Pan Koliński oszukał wyborców. Zrzekł się mandatu, który dostał od wyborców tylko po to, aby ratować sytuację” – komentuje Ryszard Gola-Sienkiewicz, pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Rafaela Rokaszewicza.

Pojawiły się kolejne wątpliwości czy samo zrzeczenie się mandatu wystarczy, aby przestać być osobą publiczną. To Rada Miasta podczas sesji musi przyjąć uchwałę, która odwołałaby Kolińskiego z funkcji radnego. Ostatecznie Koliński także nie został pełnomocnikiem. Rozwiązaniem okazał się wybór Leszka Rybaka na to stanowisko.

Sprawa została więc rozwiązana. Komitet nie poniesie żadnych konsekwencji w związku z całą tą sytuacją. Jedyną osobą, która może ponieść karę w całej sprawie jest Jadwiga Kita, która podpisała fałszywe oświadczenie. Decyzje w tej sprawie będą podejmować już organy sądownicze.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.