Schroeter & Breitfelder TRIO w Piwnicy Artystycznej

0
416
2014-11-13 zdjęcie: Schroeter & Breitfelder

30. Głogowski Spotkań Jazzowych ciąg dalszy. Podczas dzisiejszego wieczoru do Kawiarni Piwnicy Artystycznej pod Św. Mikołajem zawita jedyna europejska formacja odznaczona pierwszym miejscem w bluesowym konkursie „International Blues Challenge” – Schroeter & Breitfelder TRIO.

Listopad to trzeci i jednocześnie ostatni miesiąc 30. Głogowskich Spotkań Jazzowych. Dotychczas na głogowskiej scenie wystąpili m.in. Maria Sadowska, Michał Urbaniak i Richard Bona. Przed nami jeszcze wiele koncertów jazzowych, które rozłożone zostały na kolejne listopadowe wieczory.

Już dziś, 13. listopada o godz. 19:00 w Kawiarni Piwnicy Artystycznej pod św. Mikołajem wystąpi Schroeter & Breitfelder Trio. Jest to jedyna europejska formacja odznaczona pierwszym miejscem na największym światowym bluesowym konkursie „International Blues Challenge” w Memphis, Tennessee USA.

Pianista Georg Schroeter i harmonijkarz Marc Breitfelder grają ze sobą od ponad 20 lat. Pochodzący z Kiel muzycy koncertują zarówno w rodzinnych Niemczech i Europie, jak w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam, w Memphis w stanie Tennesseee w lutym 2011 wygrali największy światowy konkurs bluesowy International Blues Challenge. W grudniu tegoż roku otrzymali Deutsche Rock & Pop Preis w aż siedmiu kategoriach, zaś dwa lata później Georg Schoeter został wyróżniony nagrodą German Blues Award dla najlepszego pianisty.
Choć sławę zdobyli jako duet, od niedawna występują w trio, którego dopełnia perkusista Eike Schröder. Ich muzyka to w głównej części blues, uzupełniony pokrewnymi stylami jak Rock’n’Roll, Rhythm’n’Blues i Boogie Woogie. Marc Breitfelder jest uznanym w świecie wirtuozem hramonijki, na której gra stworzoną przez siebie specjalną techniką. Georg Schroeter jest mistrzem przelewania uczuć i emocji na klawiaturę fortepianu, a jego bluesowy głos o charakterystycznej chrypce ujmuje każdą publiczność.

Skład zespołu:
Georg Schroeter – piano, śpiew
Marc Breitfelder – harmonijka
Eike Schröder – perkusja

Również dzisiaj, godzinę po koncercie Schroeter & Breitfelder Trio w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w ramach Jazzowego DKF wyświetlony zostanie film pt. „Glogowska scena jazzowa – wychowani na tradycji”.

„Głogowska Scena Jazzowa – Wychowani na Tradycji” to dokumentalny obraz muzycznych dokonań głogowian, którzy dzięki tradycji festiwalowej Głogowskich Spotkań Jazzowych postanowili swoją życiową drogę połączyć z jazzem. Film jest rejestracją koncertu jubileuszowego (19.09.2014), podczas którego jazzowe dokonania prezentowali Tomasz Szczepaniak, Seweryn Graniasty, Mateusz Pliniewicz, Mateusz Krauwurst, Sybilla Sobczyk, Dominik Mąkosa, Emilia Lech, Huber Mąkosa, Aleksandra Szatarów, Mateusz Kwapień wraz z Leszek Kułakowski Jazz Orchestra. Koncert był kulminacyjnym punktem wieloletniego projektu „Głogowska Scena Jazzowa” promującego młodych muzyków głogowskich podczas koncertów klubowych towarzyszących festiwalowi od 2008 r.

Koncert Schroeter & Breitfelder Trio odbędzie się dziś o godz. 19:00 w Kawiarni Piwnicy Artystycznej pod św. Mikołajem (rezerwacja miejsc pod nr tel.: 76 852 61 16), natomiast film „Głogowska Scena Jazzowa – Wychowani na Tradycji” wyświetlony zostanie o godz. 20:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie (bilety: 10 zł/osoba).

Serdecznie polecamy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.