Głogów: Oddział terenowy WORD-u już otwarty

0
682
2014-11-06-filia WORD @Głogów

8 lat walki o zmianę przepisów, a dokładnie trzech linijek w ustawie, która umożliwiła otwarcie w Głogowie oddziału terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ośrodek jest już czynny i gotowy na zapisy pierwszych kursantów na egzamin.

Posłanka Ewa Drozd, przedstawiciele władz samorządowych z gminy, powiatu i województwa, właściciele głogowskich szkół jazdy uczestniczyli w uroczystym otwarciu oddziału terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

8 lat walki o trzy linijki

„Jest to dla mnie szczególny dzień, bo właśnie w listopadzie mija 8 lat od kiedy rozpoczęłam batalię o to, aby utworzyć w Głogowie ośrodek egzaminacyjny. Na początku wydawało mi się to bardzo proste. Jako radna sejmikowa złożyłam pytanie i otrzymałam odpowiedź, że to jednak nie jest prosta sprawa” – wspomina posłanka Ewa Drozd.

Należało zmienić przepisy ustawy, które blokowały utworzenie ośrodka w takim mieście jak Głogów. –„Kiedy dostałam się do sejmu wydawało mi się, że już mam „króliczka” niestety okazało się że ten królik jeszcze był daleko.” – mówi dalej

Następnie rozpoczęły się długie rozmowy z ministrami, dyrektorami WORD-ów. Niestety nie udało się przeforsować tej zmiany podczas poprzedniej kadencji posłanki. Większość była przeciwna wprowadzeniu zmian.

Jedynym dyrektorem, który popierał zmianę przepisów był dyrektor jeleniogórskiego ośrodka egzaminacyjnego Robert Tarsa – „Pozostali dyrektorzy w całej Polsce uważali, że taka zmiana jest niepotrzebna” – mówi Ewa Drozd.

W końcu się udało. W kwietniu 2013 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o kierujących, która zezwala marszałkom tworzenie punktów egzaminacyjnych na kategorie AM, A1, A2, A, B1 oraz B we wszystkich miastach prezydenckich, nie tylko tych zaś posiadających prawa powiatu. Pierwsze takie ośrodki już powstały. Ustawa otworzyła drogę do powstania ośrodków egzaminacyjnych w czterech miastach na Dolnym Śląsku: w Świdnicy, Bolesławcu, Lubinie i w Głogowie. Głogów jest trzecim miastem gdzie udało się otworzyć ośrodek. Wcześniej otwarte zostały filie w Świdnicy i w Bolesławcu.

„Jest mi trochę smutno, że to nie my pierwsi otwieraliśmy ten ośrodek. W całej Polsce jest już ich kilkanaście i z tego bardzo się cieszę, ponieważ wróżby wszystkich, którzy byli przeciwni tym zmianom nie sprawdziły się” – zakończyła Ewa Drozd.

Rolę Ewy Drozd w powstaniu ośrodka doceniają też inni – „Nasza decyzja była tylko końcowym akordem działań pani Ewy Drozd. Dzisiaj największe podziękowania należą się osobie, bez której zaangażowania ten ośrodek by nie powstał” – powiedział Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

2014-11-06-filia WORD @Głogów

Po 16 latach znów można zdawać w Głogowie

Ostatni egzamin w naszym mieście odbył się 16 lat temu. Przez te lata głogowianie wybierali zazwyczaj jeden z trzech ośrodków egzaminacyjnych: Leszno, Legnicę lub Zieloną Górę.

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia rozmów pomiędzy władzami powiatu głogowskiego, a dyrektorem jeleniogórskiego WORDU było przygotowane porozumienie. Zaraz po tym ruszyły prace remontowe – „W tempie ekspresowym udało się to zrealizować. Głogów spełnia wszystkie wymogi, aby zdawać tutaj egzaminy na prawo jazdy. Rozwiązania komunikacyjne mogą służyć jako przykład dla innych miast” – mówi Robert Tarsa.

Zarówno władze samorządowe jaki i właściciele głogowskich szkół nauki jazdy są dobrej myśli jeśli chodzi o współpracę z dyrektorem i egzaminatorami WORDU z Jeleniej Góry. Od początku jeleniogórski WORD deklarował chęć współpracy ze szkołami nauki jazdy.

Przedstawiciele jeleniogórskiego WORD-u są także elastyczni jeśli chodzi o egzaminy – „Jeżeli ktoś nie zda jednego dnia egzaminu, a będzie w takiej sytuacji, że następnego dnia wyjeżdża np. za granicę, to będziemy nawet tego samego dnia umożliwiali przystąpienie do powtórnego podejścia” – zapewniał Paweł Broniszewski egzaminator nadzorujący z Jeleniej Góry. Podobnie będzie z teorią. Będzie można ją zdawać więcej niż jeden raz dziennie.

Można się już zapisywać na egzamin.

Głogowska filia WORDU-u jest już gotowa na przyjmowanie pierwszych osób, które zgłoszą się na egzamin. Osoba, która chce zdawać egzamin na prawo jazdy musi najpierw udać się do Starostwa Powiatowego, w którym zostanie wydany tzw. profil i skierowanie do ośrodka egzaminacyjnego.

„Mam nadzieję że w ciągu kilku następnych dni odbędą się pierwsze egzaminy” – mówi dyrektor jeleniogórskiego Ośrodka Egzaminacyjnego.

Ośrodek będzie czynny codziennie. Ilość egzaminów będzie zależała od ilości chętnych. Robert Tarsa jest jednak dobrej myśli – „Jak zaczynaliśmy w Bolesławcu początkowo były pojedyncze osoby. Obecnie mamy ok. 20 egzaminów codziennie”.

W ośrodku na Folwarcznej jest 10 stanowisk przygotowanych do zdawania egzaminów teoretycznych. Do głogowskiej filii WORD-u zakupione zostały trzy nowe Yarisy. Docelowo mają być 4 samochody.

Otwarcie filii w Głogowie cieszy też właścicieli szkół nauki jazdy  – „Od 1998 roku, kiedy zamknięto ośrodek w Głogowie musieliśmy udawać się ciągle do miasta egzaminacyjnego w Legnicy Lesznie czy Zielonej Górze. Na przykładzie mojej szkoły mogę powiedzieć, że rocznie na jednym pojeździe wykonywaliśmy prawie 70 tysięcy kilometrów. Te samochody po 3-4 latach już się nie nadawały do jazdy. W tej chwili to się na pewno zmieni” – mówi Dariusz Kluska, właściciel jednej z głogowskich szkół. Takie wyjazdy do innego miasta pochłaniały też mnóstwo czasu. Zazwyczaj instruktor zabierał 2 osoby, które wyjeżdżały o 8.00 rano i wracały o godzinie 14.00.

Kursanci od początku będą jeździli po mieście, w którym będą zdawać egzamin, co jak twierdzą instruktorzy, bardzo ułatwia zdanie egzaminu.

Zainteresowanie kursantów zdawaniem egzaminów w Głogowie jest bardzo duże – „Aktualnie mam grupę ok. 20 osób, które już oczekują na ten egzamin” – mówi Dariusz Kluska.

2014-11-06-filia WORD @Głogów

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.