Śladami tradycji niepodległościowych z TZG

0
636
zdjęcie 2014-10-29-muzeum wojen napoleońskicg@Witaszyce

„Przed Świętem Niepodległości. Śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce” – to kolejna wycieczka, którą organizuje Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. W planie wycieczki jest zwiedzanie Muzeum Wojen Napoleońskich, Bazyliki na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia oraz Dworku – Muzeum im. E. Bojanowskiego w Grabonogu. Wycieczkę zaplanowano na 8 listopada.

Za ponad tydzień, 11 listopada, obchodzić będziemy święto niepodległości. Z tej okazji Towarzystwo Ziemi Głogowskiej organizuje kolejną wycieczkę pt. „Przed Świętem Niepodległości. Śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”.

„Jest to już trzecia wycieczka TZG z tego cyklu, a trasa tegorocznej, jesiennej wycieczki prowadzi do Witaszyc, gdzie znajduje się Muzeum Wojen Napoleońskich, a także Muzeum Gwiezdnych Wojen.” – mówi wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Dariusz Czaja.

Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach jest jedynym w Polsce muzeum poświęconym Epoce Napoleońskiej. Siedzibą muzeum jest XVIII wieczny dwór. W salach wystawowych prezentowana jest kolekcja ponad 10.000 figurek żołnierzy, wszystkich walczących stron tamtych czasów. Duże dioramy prezentują bitwy pod Raszynem (2000 fig.) i Waterloo (4000 fig.).

Ponadto w muzeum można zobaczyć broń, mundury, monety, książki i dokumenty z epoki i o epoce. Spośród zbiorów na szczególną uwagę zasługuje maska pośmiertna Napoleona i jego włos.

„Po drodze do Witaszyc zwiedzimy Bazylikę na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia oraz Dworek – Muzeum im. E. Bojanowskiego w Grabonogu.” – dodaje Dariusz Czaja.

Wycieczka odbędzie się w następną sobotę, 8 listopada. Miejsce wyjazdu: parking MOK-u, godzina: 7.30 (planowany powrót ok. 18.30). Koszt wycieczki to 50 zł. Cena obejmuje przejazd autokarem i ubezpieczenie oraz przewodników. Uczestnicy opłacają wstępy do muzeów – łącznie 15 złotych.

Zgłoszenia nalezy przesyłać do Alicji Gorajewskiej pod adres [email protected]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.