Mayday Rock Festival startuje już w ten weekend!

0
558
mrf plakat

Już w najbliższą sobotę, 25. października startuje kolejna edycja Mayday Rock Festival. W ten weekend odbędzie się pierwszy koncert eliminacyjny XVIII edycji festiwalu. Na scenie MCK Mayday będzie można usłyszeć kapele z całej Polski a wśród nich gwiazdę wieczoru – zespół PIVO.

Kolejny rok z rzędu w Głogowie odbywa się cykliczna impreza muzyczna, która organizowana jest w Młodzieżowym Centrum Kultury – Mayday Rock Festival. W tym roku ma miejsce już XVIII edycja MRF. Festiwal po raz pierwszy odbył się w 1993 roku, od 1995 zyskał charakter międzynarodowy. Festiwal odbywał się rokrocznie do roku 1999, a po tym czasie nastąpiła długa przerwa. MRF reaktywowano w roku 2004 i trwa do dziś.

Mayday Rock Festival to jedna z największych imprez rockowych w Polsce. Festiwal był i jest miejscem, gdzie wiele grup muzycznych rozpoczyna swoją karierę. Wiele z nich przypisuje datę powstania swojego zespołu od udziału na MRF właśnie. Dzięki głogowskiemu festiwalowi swoją karierę rozpoczęły m.in. takie zespoły, jak: IRA, ŁZY, ILLUSION, BLENDER oraz gwiazda pierwszego koncertu eliminacyjnego tegorocznej edycji – PIVO.

Na scenie Mayday Rock Festival gościły takie gwiazdy, jak: HEY, KALIBER 44, HABAKUK, VAVAMUFFIN, BLADE LOKI, ACID DRINKERS a nawet PAULO DI’ANNO  z IRON MAIDEN.

Zbliżający się wielkimi krokami pierwszy koncert eliminacyjny XVIII pozwoli zaprezentować się następującym zespołom:

1). MOJRA – Giżycko
2). GIFLOF – Katowice
3). MOOVE – Toruń
4). HECTIC – Gdynia
5). ELEANOR GRAY – Poznań
6). ANN – Kościan
+ GOŚĆ FESTIVALU – PIVO

MOJRA – zespół założony przez kumpli z jednej klasy liceum. Jak sami o sobie mówią do pracy nad pierwszym swoim materiałem podeszli bardzo poważnie  ”(…) od początku mieliśmy ambicje, żeby grać przede wszystkim własne kawałki i do tego (przynajmniej w naszym mniemaniu) muzycznie niebanalne.” . Mimo braku sprzętu – Kuba i Mihoo grali na zwykłych gitarach akustycznych, które udawały te elektryczne, a za perkusję służyły turystyczny bidony na wodę – zespół miał ogromną chęć gry, co pozwalało nie zwracać przesadnej uwagi na taki stan rzeczy. Pierwszy koncert Mojry odbył się w 1996 r. Zaledwie roku później zespół zdobył główne wyróżnienie na VII Miedzywojewódzkim Przeglądzie Muzyki Młodzieżowej. W 1998 roku Mojra została zaproszona na koncert uświetniający obchody Światowego Dnia Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie grali na jednej scenie z Pidżamą Porno.

GIFLOF – rockowo–folkowy zespół, który powstał z prostego powodu ”kto grał na gitarze, miał najfajniejsze dziewczyny”. Tak naprawdę Giflof powstał w styczniu 2010 roku, kiedy to do zespołu dołączył Mikołaj Cierpka. W lutym 2012 roku do kapeli dołączył Krzysiek Kot i wtedy Giflof wystartował. Na swoim koncie mają występy w Sali Kongresowej, na Torwarze, w Hali Arena w  Gdyni, w Katowickim Spodku i wielu innych większych i mniejszych miejscach. ”Generalnie obracamy się w świecie muzyki gitarowej i nasza pierwsza płyta będąca świadectwem naszego dojrzewania od lat nastoletnich, jest zbiorem utworów, z których kilka powstało kiedy chodziliśmy jeszcze (a raczej nie chodziliśmy) do liceów”.

MOOVE – czteroosobowy energetyczny, rock’n’rollowy zespół, w skład którego wchodzą doskonale rozumiejący się chłopacy: wokalista Michał Juszkiewicz, gitarzysta Bart Kiciński, basista Matt Fider oraz perkusista Maciej Felka. Grupa powstała w grudniu 2013 r. ale obecny skład zespołu wyklarował się pod koniec marca 2014 r. Od tego czasu MOOVE dociera do coraz szerszej grupy odbiorców. Celem kapeli jest zapewnienie publiczności zabawy na najwyższym poziomie ”To dzięki koncertom tutaj jesteśmy, dlatego to liczy się dla nas najbardziej”.

ANN – Ania Spławska to kościańska wokalistka o mocnym, charakterystycznym głosie, autorka tekstów i muzyki. Była wokalistką takich grup, jak: Lalka, Aneke, Mokrofon. Śpiewała również w drużynie Libera w programie ”Bitwa na głosy”. Pod koniec ubiegłego roku Ania Spławska zaprosiła do współpracy nowych muzyków i utworzyła formację ANN. 21. lutego ukazał się pierwszy teledysk ANN do utworu ”Wyspa” zapowiadającą nadchodzącą EP ”Ludzie tacy są”.

HECTIC – prawdziwy początek zespołu stanowi impreza ”Fresh Blood Metal Fest” 2010 w gdyńskim Uchu. Od tamtego czasu skład zmienił się nie tylko pod względem personalnym, ale i muzycznym. Po opuszczeniu Hectic’a przez dotychczasowego wokalistę, kapela ukierunkowała się w stronę melodic metalu. Był to swego rodzaju krok milowy w ich twórczości. Rok 2013 przyniósł zespołowi wiele zmian. Zarejestrowali swój debiutancki album zatytułowany “Exist to Burn” w studiu Sounds Great Promotion w Gdyni pod czujnym okiem Kuby Mańkowskiego i Jana Galbasa. Efekt współpracy zespołu oraz wyżej wymienionych był wstanie zaspokoić najbardziej wymagające gusta zwolenników tego klimatu muzycznego o ciężkim, a jednak charakterystycznym dla zespołu Hectic brzmieniu.

ELEANOR GREY – zespół pochodzący z Poznania, swój początek datuje na rok 2012. Obrany kierunek, którego zespół nie chce definiować, zaowocował mieszanką kilku stylów muzyki gitarowej. Jak mówi wokalista Alan Garstecki: “Inspiracje czerpiemy ze wszystkiego co powoduje u nas ciary. Nie chcemy kopiować, naśladować, zasuwać mainstreamem dążymy do tego aby uzyskać własne, niepowtarzalne brzmienie i styl.” Wzajemna przyjaźń muzyków oraz totalnie różne charaktery pozwoliły stworzyć fantastyczną atmosferę w zespole. Koncertowali m.in. z happysad, Muchami, Hunterem czy My Riot potwierdziły, że ich muzyka i oni sami jako zespół są gotowi do wydania pierwszego długogrającego albumu, który to chłopaki z E.G. nagrali w studiu RecPublica w Lubrzy.

PIVO – polski zespół rockowy założony na początku lat 90. w Głogowie w I Liceum Ogólnokształcącym w Głogowie Przez Garwolinskiego, Patyka i Orłowskiego. Od początku styl zespołu kojarzony był z hendrixowskim rockiem.W 1995 roku zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie Marlboro Rock-In (współorganizowanym przez magazyn Tylko Rock) w którym nagrodą był kontrakt płytowy z BMG Ariola Poland, w wyniku którego powstała debiutancka płyta zespołu („Dziki dziki” – wydana w listopadzie 1996 roku).  Obecny skład zespołu: Wojtek G.Wolf Garwoliński – śpiew, gitara elektryczna; Marcin Patol Patyk – gitara basowa, śpiew; Oskar Podolski – perkusja.

Bilety na koncerty eliminacyjne można nabyć w cenie 20 zł/osoba.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.