30. Głogowskie Spotkania Jazzowe: Terri Lyne Carrington i Michał Urbaniak już dziś

0
508
30. Głogowskie Spotkania Jazzowe - plakat

Już dziś, 18. października na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie o godz. 19:00 pojawi się Terri Lyne Carrington – jedna z najwybitniejszych perkusistek jazzowych na świecie oraz Michał Urbaniak – polski muzyk jazzowy, który współtworzył tzw. polską szkołę jazzu.

30. Głogowskie Spotkania Jazzowe trwają w najlepsze. Wczoraj, 17. października w Kulturce Pub odbył się koncert Night Marks Electric Trio feat. Archeo. NMET to zespół powstały pod koniec 2014, w którego składzie znajdują się siostry Przybysz szerzej znane jako SISTARS.

Natomiast już dziś na w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury o godzinie 19:00 wystąpi Terri Lyne Carrington , która jest jedną z najwybitniejszych perkusistek jazzowych na świecie. Uhonorowana nagrodą GRAMMY perkusistka, kompozytorka i liderka zespołu Terri Lyne Carrington, która zaprosiła do współpracy dwóch znanych muzyków – klawiszowca Geralda Claytona i basistę Christiana McBridea – oddaje hołd Duke’owi Ellington’owi – amerykańskiemu pianiście, kompozytorowi i aranżerowi jazzowemu, który był wybitną postacią w muzyce Stanów Zjednoczonych oraz autorem sesji, która dziś uznawana jest za jedno z kluczowych nagrań jazzowych lat 60-tych – jego trio i jego twórczej wizji, swoim coverem historycznego nagrania.

Terri Lyne Carrington grę na instrumencie rozpoczęła w wieku lat siedmiu, natomiast jako 11-letnia dziewczynka otrzymała stypendium na amerykańskiej uczelni Berklee College of Music, gdzie w 2003 roku otrzymała honorowy tytuł doktora, a obecnie jest wykładowcą wspomnianej uczelni.

Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w sobotni wieczór pojawi się także Michał Urbaniak – polski muzyk jazzowy i kompozytor grający głównie na skrzypcach i saksofonie, który współtworzył tzw. polską szkołę jazzu. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi, na saksofonie nauczył się grać samodzielnie. W 1961 rozpoczął studia w PWSM w Warszawie w klasie skrzypiec. Wówczas nawiązał współpracę z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego Jazz Rockers, w którym to debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej ”Jazz Jamboree” w Warszawie w 1961. Wiele lat spędził za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Wśród muzyków, z którymi współpracował, znalazły się największe sławy jazzu, m.in.: George Benson, Lenny White, Wayne Shorter, Marcus Miller, Billy Cobham, Joe Zawinul, Ron Carter, Stéphane Grappelli oraz Miles Davis (zaprosił go do projektu “Tutu”).

Michał Urbaniak komponuje również muzykę do spektakli teatralnych filmów i programów telewizyjnych zrealizowanych w kraju i nie tylko. W roku 1999 otrzymał nagrodę za muzykę do filmu ”Dług” (reż. Krzysztof Krauze), natomiast w roku 2002 za muzykę skomponowaną do filmu ”Eden” (reż. Andrzej Czeczot) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2012 roku jazzman wcielił się aktora występując w filmie ”Mój rower”.

Bilety w cenie 80 zł/przedsprzedaż 100 zł/ w dniu koncertu dostępne są w Biurze Obsługi Klienta MOK i MCK MAYDAY (dostępne również bilety kolekcjonerskie).

W imieniu organizatorów serdecznie polecamy i zapraszamy na wszystkie wydarzenia muzyczne w ramach obchodów 30. Głogowskich Spotkań Jazzowych.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.