Głogowska SZANSA świętuje swój jubileusz

0
546
2014-10-16 15-lecie SDDiM Szansa bankiet @Pod starym głogiem (fot.P.Dudzicki) 02

W wypełnionej po brzegi sali głogowskiego Mayday’ a rozbrzmiało głośne sto lat z okazji 15 lecia Stowarzyszenia SZANSA. Posypały się życzenia i prezenty. Jednym z gości, który przyjechał, by wspólnie świętować jubileusz SZANSY był Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Głogowskie Stowarzyszenie zostało odznaczone przez niego Odznaką Honorową za „Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka”.

W uroczystości z okazji 15-lecia działalności Stowarzyszenia SZANSA uczestniczyło wielu gości, przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń z Dolnego Śląska i nie tylko, bo SZANSA jest znana w całej Polsce – „W Warszawie często słyszę o działaniach i wybitnych osiągnięciach działaczy Stowarzyszenia SZANSA” – mówiła posłanka Ewa Drozd.

Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele władz miasta i powiatu – „To co najbardziej doceniam w Stowarzyszeniu, to że nie jest monotonne i nudne” – powiedział podczas wczorajszej uroczystości starosta Rafael Rokaszewicz.

SZANSA działa od 1999 roku. Od samego początku sprawą pierwszorzędną w Stowarzyszeniu była działalność na rzecz dzieci pokrzywdzonych i ich ochrona. Tak nazywał się pierwszy międzynarodowy projekt szkoleniowy – „Dziecko krzywdzone”, w którym SZANSA wzięła udział  – „To był pomysł na to, żeby założyć Stowarzyszenie. Od 15 lat nieprzerwanie robimy wszystko, aby chronić najmłodszych, aby pomagać im w trudnych sytuacjach, aby młodzi ludzie mogli realizować swoje pasje, aby ich prawa były chronione i aby wspierać ich w działaniach na rzecz ich własnego rozwoju” – mówi Anna Lechowska.

Uwieńczeniem wczorajszego dnia było wręczenie Odznaki Honorowej za „Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka”. Order wręczył Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który przyjechał do Głogowa specjalnie po to, by wspólnie z SZANSĄ świętować jej jubileusz – „SZANSA to świetna organizacja, nie tylko dlatego, że jest znana, ale dlatego, że jest skuteczna. Widzi problemy, nie skupia się na przyczynkowym rozwiązaniu, ale widzi szerszy kontekst. Pracuje zarówno z młodzieżą, jak i dziećmi młodszymi oraz rodzicami” – powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to polskie odznaczenie, ustanowione 15 lutego 2013 rozporządzeniem Prezydenta RP, które jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka.

W ramach obchodów zaplanowano jeszcze:

17 października, o godz. 18:00 – Spotkanie ze Zbigniewem Pawlakiem, przyjacielem i współpracownikiem SZANSY, podróżnikiem, autorem książki “Pęknięte miasto – Biesłan” – Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św Mikołajem

18 października o  godz.10:00 – Rodzinny Piknik Sportowy “Masz SZANSE” – SP 10 (organizatorzy zapraszają drużyny rodzinne – max. 3 osobowe).

2014-10-16 15-lecie SDDiM Szansa @Mayday (fot.P.Dudzicki) 49

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.