VI Ogólnopolski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2014 za nami

0
602

W miniona sobotę, 11. października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie odbył się VI Ogólnopolski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2014 pod patronatem Prezydenta Miasta Głogowa.

Idea Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT zrodziła się po zakończeniu X Zamkowych Spotkań Chóralnych w 2005 roku odbywających się nieprzerwanie od roku 1996. Po 10 latach trwania Spotkań organizatorzy postanowili towarzyskie spotkanie miłośników muzyki chóralnej przekształcić w konkurs. Pierwsze trzy edycje Festiwalu miały rangę regionalną i odbywały się rokrocznie (2006, 2007 i 2008) pod nazwą Dolnośląski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT. Począwszy od 4. edycji (2010) Festiwal ma wymiar ogólnopolski i odbywa się co dwa lata. SILESIA CANTAT jest jednym z trzech tego typu konkursów odbywających się na Dolnym Śląsku.

Tegoroczna VI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2014 zgłosiło się 11 chórów z całego kraju. Na głogowskiej scenie można było usłyszeć reprezentantów z Oleśnicy, Buku, Wrocławia, Sycowa, Poznania, Szamotuł, Gorlic, Grodziska Mazowieckiego i Morynia.

W jury oceniającym tegorocznych uczestników VI Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Silesia Cantat Głogów 2014 zasiadły: prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon z Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Grażyna Rogala-Szczerek z Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski we Wrocławiu oraz Barbara Walendzik – sekretarz jury.

Po przesłuchaniu wszystkich chórów, Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I miejsce – Grodziskiemu Chórowi CANTATA  z Grodziska Mazowieckiego, dyr. Barbara Paszkiewicz
  • II miejsce ex aequo:

– Chórowi CON BRIO SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, dyr. Małgorzata Podzielny

– Chórów CANCTORES CARVATIANI z Gorlic, dyr. Anna Cisoń

  • III miejsce – Chórowi AMICI CANTI z Buku, dyr. Leszek Górka
  • Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego folklorem Kameralnemu Chórowi MISERICORDIA z Wrocławia, dyr. Aleksander Piechaczek za kompozycję ”Pragną ocki” Stanisława Wiechowicza.
  • Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego Grodziskiemu Chórowi CANTATA z Grodziska Mazowieckiego, dyr. Barbara Paszkiewicz za kompozycję Piotra Jańczaka ”Libera me”
  • Nagrodę pozaregulaminową  – dla najmłodszego uczestnika Festiwalu – Jagody Łukawskiej, Chór CAMPANELLA PSM I st. w Sycowie.

Poza uczestnictwem w przesłuchaniach konkursowych chórzyści z całego kraju mieli okazję do zwiedzenia atrakcji naszego miasta – Ratusza Miejskiego, Sukiennic Głogowskich, Starego Miasta, mieli również okazję podziwiać panoramę Głogowa z tarasu widokowego wieży ratuszowej. Dodatkową atrakcją dla chórzystów był występ Gościa Specjalnego festiwalu – Głogowskiej Rewii GRAFFITI.

Mecenasem Festiwalu była Fundacja Polska Miedź.

Partnerzy Festiwalu: Gmina Miejska Głogów, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Huta Miedzi Głogów, Fundacja Polska Miedź, I Liceum Ogólnokształcące w Głogowie oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Głogowie.

Sponsorzy Festiwalu: Wójt Gminy Jerzmanowa, Gmina Głogów, SPOŁEM PSS Głogów, Spółdzielnia Mieszkaniowa NADODRZE, Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Głogowie, PWiK w Głogowie sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Głogowie oraz Bank Spółdzielczy we Wschowie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.