KGHM: Kopalnia Sierra Gorda oficjalnie otwarta

0
1623
Zdjęcie: Inwestycja KGHM w Sierra, Gorda w Chile

Na chilijskiej pustyni Atakama uroczyście uruchomiono czwarty do co wielkości projekt górniczy na świecie – kopalnię miedzi Sierra Gorda. To część największej w historii inwestycji zagranicznej przeprowadzonej przez polską firmę.

Uroczyście otwarta została należąca do KGHM i japońskiej firmy Sumitomo chiliska kopalnia Sierra Gorda. Może ona – jak podkreślono w komunikacie – w istotny sposób wpłynąć na globalny rynek miedzi i molibdenu.

„Już w przyszłym miesiącu pierwszy transport koncentratu miedziowego z chilijskiej kopalni zostanie odebrany przez naszego japońskiego kontrahenta zakłady hutnicze Toyo. Do Japonii popłynie kilkanaście tysięcy ton surowca” – powiedział w przeddzień uroczystego uruchomienia kopani Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź.

KGHM najpóźniej w 2015 r. chce podjąć wraz z Sumitomo decyzję o uruchomieniu II fazy projektu Sierra Gorda. Spółka nie wyklucza, że roczna produkcja miedzi po starcie tego etapu przekroczy planowane 220 tys. ton nawet o 10-15 proc.

Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu 2014 roku. Wcześniej zakończone zostały prace związane z uruchomieniem wszystkich elementów infrastruktury niezbędnych do produkcji koncentratu, a także zdjęty został nadkład z odkrywki, składający się łącznie ze 192 mln ton materiału. Pierwszy transport około 6 tys. ton koncentratu miedzi ma dotrzeć do zakładów hutniczych Toyo w Japonii w listopadzie 2014 roku.

„W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu” – mówił dyrektor kopalni Maciej Ściążko – „Miedź wykorzystywana jest dosłownie wszędzie – od naszych domów po telefony komórkowe i samochody. W przeciętnym samochodzie znajduje się już około półtora kilometra miedzianych kabli. Konsumpcja miedzi stale rośnie, co ma swoje odzwierciedlenie w jej cenie.”

W inauguracji kopalni udział wzięło ponad sześciuset gości. Stronę chilijską reprezentowała m.in. prezydent Michelle Bachelet.

– „Kopalnia ta będzie też ważnym w skali globalnej producentem molibdenu, co istotnie przyczyni się do zmniejszenia kosztów produkcji miedzi” – czytamy w komunikacie.

Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Prognozowana średnioroczna produkcja, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

(Newseria Inwestor)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.