Kombatanci spotkali się w Grębocicach

0
592
zdjęcie 2014-09-23-spotkanie kombatantów@Grębocice-num

Powiatowe spotkanie kombatantów i osób represjonowanych odbyło się w tym roku w Grębocicach. Za walkę o wolną ojczyznę kombatantom dziękowali przedstawiciele lokalnych władz. Powiatowe święto kombatantów było też okazją do zasadzenia Dęba Wolności. „Dzięki takim spotkaniom czujemy się docenieni. Teraz ludzie mają pracę, swobody, normalne życie. Nie to co my przeżywaliśmy w czasie okupacji. Teraz może trochę o nas się zapomina, ale są też tacy, którzy ciągle pamiętają…

Gmina Grębocice była tegorocznym gospodarzem powiatowego spotkania kombatantów i osób represjonowanych. Dla tych, którzy doświadczeni zostali przez wojnę, takie spotkania są niezwykle ważne.

-„Dzięki takim spotkaniom czujemy się docenieni. Teraz ludzie mają pracę, swobody, normalne życie. Nie to co my przeżywaliśmy w czasie okupacji. Teraz może trochę o nas się zapomina, ale są też tacy, którzy ciągle pamiętają. Mamy przychylne władze samorządowe – mówi Karol Wróblewski, jeden z trzech kombatantów mieszkających na terenie gminy Grębocice.

Podczas uroczystości nie zabrakło ciepłych słów skierowanych w stronę osób, które walczyły za naszą wolność. Słowa uznania wyrazili: Starosta Polkowicki Marek Tramś oraz Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński. W tym dniu wyróżniono osoby, które w sposób szczególny angażują się w życie kombatantów. Za zasługi dla Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych odznakę otrzymali: Dyrektor Gimnazjum w Grębocicach Roman Rutkowski, Waldemar Falarczyk, burmistrz Chocianowa Roman Kowalski oraz pośmiertnie Andrzej Szocik.

Ponadto Starosta Polkowicki wspólnie z Wójtem Gminy Grębocice uhonorowali, pamiątkową statuetką, wszystkich obecnych na spotkaniu kombatantów. Czas zaproszonym do Grębocic gościom umiliły występy artystyczne.

Powiatowe święto kombatantów było okazją do zasadzenia w pobliskim parku Dęba Wolności. – Tę ideę zainicjował prezydent Bronisław Komorowski, by na 25-lecie Wolnej Polski sadzić dęby, które są symbolem długowieczności. Włączyli się w to leśnicy, strażacy, samorządowcy i wiele innych osób. Przy okazji naszego święta kombatantów postanowiliśmy taki dąb posadzić, bo przecież za tę wolność walczyli także i oni – mówi wójt Roman Jabłoński.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.