Głogowski skarb wrócił do Polski

0
403
skarb z głogowa, muzeum, wystawa

Z węgierskiego Debreczyna do Gorzowa – taką trasę pokonały zabytkowe głogowskie numizmaty, które od maja wystawiane były w na Węgrzech. Od dziś, 19. września monety będzie można oglądać w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie.

Eksportowa wystawa Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie cieszyła się na Węgrzech sporym zainteresowaniem. Monety prezentowane były w Muzeum Deri w Debreczynie. Muzeum Deri wybudowano w latach 1920–24 z myślą o zgromadzeniu w nim wszelkich eksponatów związanych z historią miasta. Nieco później kolekcję poszerzono o zbiory etnograficzne i obrazy związane z całym regionem. Od maja bieżącego roku w Muzeum Deri wystawiane były numizmaty pochodzące z Głogowa. W czasie przebywania monet w węgierski muzeum  głogowski skarb obejrzało ponad osiem tysięcy osób.

Numizmaty z Głogowa były prawdziwym hitem tegorocznej Nocy Muzeów. Przy okazji tej imprezy skarb obejrzało 6713 zwiedzających. W sumie wystawę Skarb z Głogowa odwiedziło 8340 osób – informuje Lajos Gyorf z Muzeum Deri w Debreczynie.

Prosto z węgierskiego Debreczyna głogowskie monety pojechały do Gorzowa. W Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta prezentowane będą do końca bieżącego roku. Wernisaż wystawy odbędzie się dziś, 19. września o godzinie 17:00.

Lubuskie Muzeum im. Jana Dekerta jest najstarszym muzeum w województwie lubuskim – istnieje od 8. września 1945 roku. W skład Muzeum wchodzi: zespół willowo-parkowy z pocz. XX w., spichlerz z 2. po. XVIII w., Zagroda Młyńska w Bogdańcu, Gród santocki w Santoku. Siedziba Muzeum znajduje się w Gorzowie Wielkopolskim.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.