Wykład dr Konczewskiego w głogogwskim muzeum

0
307
2014-07-17 zamek książąt głogowskich mah muzeum (fot.P.Dudzicki) 07

Wakacje dobiegły końca dlatego do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie wracają otwarte wykłady. Najbliższy odbędzie się już jutro, 19. września o godz. 16:30. Gościem MAH oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa będzie dr Paweł Konczewski, który opowie o archeologii II Wojny Światowej.

Zdarzenia, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej coraz częściej stają się przedmiotem badań archeologicznych. Badane epizody wojenne specjaliści dzielą na starcia zbrojne oraz zdarzenia, które miały miejsce poza polem bitwy. Często po obu kategoriach wydarzeń pozostają podobne świadectwa materialne. Archeolodzy najczęściej badaniom poddają groby ofiar wojny, pozostałości fortyfikacji oraz relikty uzbrojenia. To, co wydarzyło się podczas wojny oraz wyjaśnianie historii odnajdywanych reliktów możliwe jest dzięki kompleksowej analizie kontekstu archeologicznego w połączeniu z badaniami interdyscyplinarnymi.

Głogów będący w czasie wojny twierdzą dziś jest miejscem, w którym niemal na każdym kroku można natknąć się na wojenne pozostałości. Przykładem może być zborowa mogiła odkopana podczas prac prowadzonych na początku roku przy ulicy Rudnowskiej. Dyskusje na temat konieczności prowadzenia archeologicznych badań dotyczących II Wojny Światowej mają więc w Głogowie szczególne znaczenie.

Gościem piątkowego wykładu, który opowie o pracach archeologicznych związanych z odkrywaniem i poznawaniem historii sprzed 70 lat będzie doktor Paweł Konczewski – jeden z najwybitniejszych specjalistów zajmujących się archeologią II Wojny Światowej. Wykład zapowiada się więc bardzo interesująco. Jutrzejsze spotkanie z archeologiem odbędzie się w głogowskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym o godz. 16:30. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.