Głogów: Polsko-niemiecka wystawa o losach wypędzonych

0
359
zdjęcie 2014-09-17-dyrektor Marcus Bauer@głogowskie muzeum@Głogównum

Głogowskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Muzeum Śląskie w Goerlitz przygotowują wspólną wystawę. Ekspozycja będzie nosiła tytuł „Głogowianie 45” i jak twierdzi Leszek Lenarczyk, dyrektor muzeum w Głogowie, ma być ona kontynuacją prezentowanej przed laty wystawy „Losy tułaczy”, która była próbą pokazania losów wypędzonych – zarówno Niemców, jak i Polaków, w kontekście zakończenia II Wojny Światowej. Wystawa będzie prezentowana z przyszłym roku, w 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Wystawę „Losy tułaczy” Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało samodzielnie. Tym razem partnerem głogowskiej placówki będzie Muzeum Śląskie w niemieckim Goerlitz.

„Liczymy na to, że niemiecki partner pomoże nam w pokazaniu niemieckich mieszkańców Głogowa, którzy musieli opuścić swe domy już w styczniu 1945 roku wygnani przez Wehrmacht oraz tych, którzy wypędzeni zostali przez władzę ludową w roku 1947. Niemiecki partner jest nam potrzebny by zobiektywizować nasze spojrzenie na tę przeszłość, a jednocześnie Muzeum Śląskie w Goerlitz ma być pośrednikiem, przez którego Glogauer Heimatbund przekaże do Głogowa swoje zbiory” – mówi dyrektor Leszek Lenarczyk.

Choć wystawa prezentowana będzie dopiero w przyszłym roku, to prace nad jej przygotowaniem już trwają. W ostatnim czasie, w Głogowie gościł Markus Bauer, dyrektor Muzeum Śląskiego w Goerlitz, który spotkał się nie tylko z dyrekcją głogowskiego muzeum, ale także z prezydentem Głogowa, Janem Zubowskim.

„Myślę, że jest to bardzo specjalny projekt. Do tej pory takie przedsięwzięcia nie były realizowane zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. To kontrowersyjny temat. W różny sposób jest on widziany przez Niemców i Polaków. Jestem jednak przekonany, że nasza dotychczasowa współpraca, doświadczenia oraz zaufanie jakie do siebie mamy, pozwoli nam zrealizować ten projekt” – mówił dyrektor Bauer podczas spotkania w głogowskim muzeum.

Okazją do przygotowania wspólnej wystawy jest przyszłoroczna 70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Dokładny termin jej otwarcia nie został jednak jeszcze ustalony.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.