Głogów: Polsko-niemiecka wystawa o losach wypędzonych

0
283
zdjęcie 2014-09-17-dyrektor Marcus Bauer@głogowskie muzeum@Głogównum

Głogowskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Muzeum Śląskie w Goerlitz przygotowują wspólną wystawę. Ekspozycja będzie nosiła tytuł „Głogowianie 45” i jak twierdzi Leszek Lenarczyk, dyrektor muzeum w Głogowie, ma być ona kontynuacją prezentowanej przed laty wystawy „Losy tułaczy”, która była próbą pokazania losów wypędzonych – zarówno Niemców, jak i Polaków, w kontekście zakończenia II Wojny Światowej. Wystawa będzie prezentowana z przyszłym roku, w 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Wystawę „Losy tułaczy” Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało samodzielnie. Tym razem partnerem głogowskiej placówki będzie Muzeum Śląskie w niemieckim Goerlitz.

„Liczymy na to, że niemiecki partner pomoże nam w pokazaniu niemieckich mieszkańców Głogowa, którzy musieli opuścić swe domy już w styczniu 1945 roku wygnani przez Wehrmacht oraz tych, którzy wypędzeni zostali przez władzę ludową w roku 1947. Niemiecki partner jest nam potrzebny by zobiektywizować nasze spojrzenie na tę przeszłość, a jednocześnie Muzeum Śląskie w Goerlitz ma być pośrednikiem, przez którego Glogauer Heimatbund przekaże do Głogowa swoje zbiory” – mówi dyrektor Leszek Lenarczyk.

Choć wystawa prezentowana będzie dopiero w przyszłym roku, to prace nad jej przygotowaniem już trwają. W ostatnim czasie, w Głogowie gościł Markus Bauer, dyrektor Muzeum Śląskiego w Goerlitz, który spotkał się nie tylko z dyrekcją głogowskiego muzeum, ale także z prezydentem Głogowa, Janem Zubowskim.

„Myślę, że jest to bardzo specjalny projekt. Do tej pory takie przedsięwzięcia nie były realizowane zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. To kontrowersyjny temat. W różny sposób jest on widziany przez Niemców i Polaków. Jestem jednak przekonany, że nasza dotychczasowa współpraca, doświadczenia oraz zaufanie jakie do siebie mamy, pozwoli nam zrealizować ten projekt” – mówił dyrektor Bauer podczas spotkania w głogowskim muzeum.

Okazją do przygotowania wspólnej wystawy jest przyszłoroczna 70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Dokładny termin jej otwarcia nie został jednak jeszcze ustalony.