40 lat minęło…

0
603
2014-09-12-ZG-Rudna@Polkowice-001

W tym roku przypada 40 lat od rozpoczęcia działalności Zakładów Górniczych Rudna. W związku z Jubileuszem już od kilku miesięcy organizowane są z tej okazji festyny, zawody sportowe, wystawy i inne wydarzenia. 10 września w lubińskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta akademia będąca częścią obchodów.

Zakłady Górnicze Rudna są jednym z trzech oddziałów górniczych KGHM Polska Miedź S.A. Budowę ZG Rudna rozpoczęto 16 września 1969 r. Przy budowie tego oddziału wykorzystano pionierskie doświadczenia z kopalń Lubin i Polkowice oraz nowoczesne osiągnięcia technologiczne współczesnego górnictwa. Zaowocowało to krótkim okresem dochodzenia do pełnej zdolności produkcyjnej, która wynosi obecnie 11,5-12 mln ton rudy miedzi rocznie.

– Unikalne warunki na skalę światową, z którymi nieliczni mieli do czynienia, otworzyły przed KGHM szerokie perspektywy. Od podstaw opracowywaliśmy innowacyjne technologie i projektowaliśmy nowe maszyny. Torowaliśmy drogę po nieznanym gruncie kolejnym pokoleniom górników, tworząc jednocześnie bazę wysokiej klasy specjalistów – mówił podczas gali Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM.

W tym roku przekroczono kolejną barierę głębokości eksploatowanego złoża – 1200 metrów. Historyczny moment – tak mówiono o rozpoczęciu eksploatacji rudy miedzi na największej jak dotąd głębokości w obszarze górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy (GG-P).
– Towarzyszący nam w każdej dziedzinie postęp technologiczny i zmieniające się warunki geologiczno – górnicze oraz ekonomiczne sprawiły, że przed załogą pojawiły się nowe zadania, a równocześnie szansa na budowanie bardziej nowoczesnego górnictwa. Skorzystaliśmy z tej szansy i dziś śmiało możemy powiedzieć, że „Rudna” to kopalnia XXI wieku – mówił podczas uroczystości Mirosław Laskowski, dyrektor ZG Rudna.

Jubileusz Rudnej to trwające od kilku miesięcy różnego typu wydarzenia, m.in. wystawy, festyny, zawody sportowe. Akademia była ich oficjalną i jednocześnie najbardziej uroczystą częścią. Podczas niej swoją prezentację na temat współdziałania nauki i przemysłu wygłosił profesor Zdzisław Kłeczek, wieloletni Przewodniczący Komisji Tąpań, powoływanej przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Budowę kopalni wspominał podczas Akademii też pierwszy dyrektor ZG Rudna Włodzimierz Mięsowicz:

– Kopalnia Rudna była najszybciej budowaną kopalnią w Polsce, bo w zaledwie cztery lata. Prace zaczynaliśmy z niewielkim zespołem ludzi, złożonym z ludzi ambitnych, których nie zrażały trudności. Budowa zespołu obiektów ZG Rudna stała się wzorem dla innych budów górniczych.

Podczas akademii odznakami „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.” i „Zasłużony dla Zakładów Górniczych „Rudna” uhonorowani zostali wieloletni pracownicy i emeryci. Z okazji jubileuszu kopalnia wydała specjalny album, na który składają się wspomnienia pracowników.

źródło: KGHM

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.