W Głogowie trwa kampania parkingowa

0
238
zdjęcie 2014-09-11-kampania parkingowa@Głogów-001

Wczoraj na parkingu przed jednym z głogowskich supermarketów odbyła się 8 edycja kampanii parkingowej pn. „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu? Jej celem jest promocja prospołecznych zachowań dotyczących m.in. prawidłowego parkowania i nieblokowania miejsc parkingowych przez nieuprawnionych uczestników ruchu drogowego. Niestety wciąż zdarzają się kierowcy, którzy „nie zauważyli” lub „tylko na chwilę” parkują na tzw. kopertach.

Ogólnopolska Kampania jest organizowana już od 2003r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Powiat głogowski włącza się do niej jako parter od 2007 roku.

„Głównym celem kampanii parkingowej jest promocja prospołecznych zachowań dotyczących m.in. prawidłowego parkowania i nieblokowania tzw. “kopert” przez nieuprawnionych uczestników ruchu drogowego” – mówi starosta Rafael Rokaszewicz.

Zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością, stanowi w skali całego kraju wciąż duży problem. W czasach deficytu przestrzeni parkingowych w miastach, często zdarza się nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów i zajmowanie tzw. “kopert” przez nieuprawnionych kierowców.

Często nieuprawnieni kierowcy przyłapani na parkowaniu kopert tłumaczą się, że „nie zauważyli” lub „to tylko na chwilę”.

Dlatego należy uświadamiać kierowców jak dużym problemem jest dla osób niepełnosprawnych parkowanie na ich miejscach. Przykładem jest pani Janina, osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym. Pani Janina skarży się, że często nie ma gdzie zaparkować, bo na kopertach stoją samochody nieoznakowane. W miejscu, w którym mieszka w ubiegłym roku kilka razy musiała dzwonić po policję, bo nieuprawnione osoby zajmowały jej miejsce pod blokiem

„Spotykam się z różnymi sytuacjami, z różnymi ludźmi, którzy patrząc na mój wygląd twierdzą, że jak można być niepełnosprawnym jeżdżąc takim samochodem i tak wyglądając. Ja po prostu staram się normalnie funkcjonować” – mówi pani Janina.

Głogowska policja przypomina, że osobie nieuprawnionej, która zaparkuje na kopercie grozi kara grzywny do 500 złotych. Natomiast zdrowa osoba, która będzie korzystała z uprawnień osoby niepełnosprawnej jest zagrożona kara nawet do 3 tysięcy złotych – „Zdarzają się sytuacje, kiedy zdrowa osoba jeździ pożyczonym samochodem, który jest oznakowany dla osoby niepełnosprawnej i korzysta z jej przywilejów” – opowiada Bogdan Kaleta z głogowskiej policji.

Kampania potrwa przez kilka tygodni.

Organizatorzy akcji zwracają uwagę na nowe przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych, które weszły w życie 1 lipca tego roku. Po zmianie przepisów karty parkingowe będą otrzymywać tylko osoby, które mają orzeczenie w stopniu umiarkowanym i znacznym. Przed zmianą przepisów karty były wydawane także osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Ponadto karta wydawana będzie na czas określony – dla osób niepełnosprawnych będzie to maksymalnie 5 lat, natomiast dla placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych na okres 3 lat.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.