KGHM: Kopalnia w Chile nazwana imieniem polskiego geologa

0
564
Zdjęcie: Inwestycja KGHM w Sierra, Gorda w Chile

W lipcu KGHM rozpoczął produkcję w chilijskiej kopalni Sierra Gorda.  Kopalnia miedzi, złota i molibdenu będzie nazwana imieniem słynnego polskiego geologa, Ignacego Domeyki. Perspektywy największej polskiej inwestycji zagranicznej oraz rozwój polsko-chilijskich relacji gospodarczych były głównymi tematami wystąpień podczas otwarcia wystawy zdjęć kopalni Sierra Gorda oraz Ignacego Domeyki. 

Kopalnia Sierra Gorda, znajdująca się w chilijskim regionie Antofagasta, 30 lipca 2014 roku rozpoczęła produkcję koncentratu miedzi. Uruchomienie produkcji nastąpiło dziesięć lat po rozpoczęciu badań eksploracyjnych, co oznacza, że jest to jeden z najszybciej zrealizowanych projektów górniczych na świecie. Władz koncernu zakładają, że po okresie rozruchu, kopalnia będzie produkowane około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota rocznie. Okres rozruchu kopalni zakończy się na początku 2015 roku.

Uroczyste otwarcie kopalni, połączone z nadaniem jej imienia Ignacego Domeyki, odbędzie się 1 października 2014 roku.

– Przyjmując w Sierra Gorda patronat wybitnego polskiego geologa i inżyniera górnictwa, chcemy podkreślić, że jako spółka globalna nie zapominamy o naszych korzeniach. Inwestując w Chile, podążyliśmy śladami wielkiego Polaka, który podobnie jak my podjął odważną decyzję o wyruszeniu w świat. Wierzę, że przetarty przez KGHM szlak w globalnej branży górniczej zostanie optymalnie wykorzystany przez polskie firmy, dla których będzie to impuls do międzynarodowej ekspansji i rozwoju – powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.

Podczas wystawy prezentowanych jest pięćdziesiąt unikatowych zdjęć, dokumentujących m.in. historię budowy kopalni Sierra Gorda, portety Ignacego Domeyki oraz inne fotografie z nim związane.

Wystawę można oglądać na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie do 27 września br. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Skarbu Państwa i Ambasada Republiki Chile w Rzeczypospolitej Polskiej.

KGHM Polska Miedź SA to światowy lider w produkcji miedzi i srebra z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży wydobywczej i przetwórczej rud miedzi. Po przejęciu kanadyjskiej spółki – dziś KGHM International – polski koncern posiada produkcyjne aktywa górnicze na trzech kontynentach.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.