Głogowski zespół Czeremcha zagra z okazji 5-lecia swojego istnienia

0
371
plakat 5-lecie zespołu czeremcha

Już w najbliższą niedzielę, 14. września o godz. 17:00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie wystąpi kwartet polifoniczny Czeremcha, który w tym roku obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Bilet wstępu na koncert wynosi 15 zł.

Czeremcha to działający od 2009 roku (ówcześnie pod nazwą Czeremszyna) zespół śpiewaczy, kwartet polifoniczny, który działa pod kierunkiem artystki pieśniarki Leny Michalskiej, która jest jednocześnie założycielem i kierownikiem zespołu. Czeremcha poprzez swoją działalność muzyczną prezentuje kulturowe tradycje mniejszości narodowej i etnicznej na Dolnym Śląsku.

W 2012 roku zespół przybrał nazwę ”Czeremcha” i już pod tą nazwą występował z sukcesami na licznych przeglądach i konkurach. Podczas pięciu lat swojej działalności kwartet wstępował na rozmaitych festiwalach, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej zdobywając kolejne nagrody.

W roku swojego powstania zespół Czeremcha po raz pierwszy wziął udział w Przeglądzie Piosenki Lwowskiej w Górze Śląskiej, gdzie zdobył I nagrodę. Dwa lata później kwartet wystartował w Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w Czerwieńsku, na którym zdobył III nagrodę w kategorii debiuty. Zaledwie rok później w tym samym miejscy Czeremcha zdobyła już I nagrodę Przeglądu, a to dopiero początek sukcesów głogowskiej grupy. Kolejne konkursy przyniosły następne sukcesy: III nagroda Regionalnym Przeglądzie Pejzaż Muzyką Malowany w Gościeszowicach, I nagroda w Przeglądzie Piosenki Kresowej w Siedlisku, I nagroda (złota moździerz) na Festiwalu Współczesnej Sztuki Ludowej w Leśnej oraz udział w Międzynarodowym Przeglądzie Folkloru w Jabłkowie, Wyróżnienie na Międzykulturowym Przeglądzie Folkloru w Dąbrowie Górniczej. Taki dorobek artystyczny głogowska Czeremcha wypracowała przez pięć lat swojego istnienia. 

Czeremcha w swoim repertuarze ma pieśni biesiadne, tradycyjne, folklor ukraiński i rosyjski oraz polifoniczne (a-capella). Zespół wykonuje pieśni autorskie Leny Michalskiej. W swoim dorobku muzycznym Czeremcha ma już nagraną płytę ”Czym chata bogata” – folklor ukraiński.

Obecny skład zespołu tworzą: Danuta Boszko (Głogów), Iwona Klamecka (Zielona Góra), Wioletta Zaruck (Wrocław), Ireneusz Debera (Wrocław), Joanna Mróz-Możdżonek (Wrocław), Józef Matejski (Sława) oraz Lena Michalska.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.