Jak nie zgubić się w lesie? Radzą głogowscy policjanci

0
455
zdjęcie 2014-09-06-grzybobranie-grzyby@Głogów-001

Rozpoczął się sezon na grzybobranie.W związku z tym coraz częściej można spotkać zaparkowane pojazdy przy drogach oraz osoby, które samotnie wybrały się do lasu. Głogowscy policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność. Apelują o zachowanie rozwagi i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas tych wypraw.

Zmiana pogody i pojawiające się przelotne opady deszczu spowodowały rozpoczęcie sezonu grzybowego w głogowskich lasach. Głogowscy policjanci radzą jak postępować by nie zgubić się w lesie.

„Nie poruszajmy się samotnie w lesie, a jeżeli planujemy grzybobranie bez towarzystwa to pamiętajmy o poinformowaniu członków rodziny w jaki rejon planujemy się wybierać oraz o zabraniu ze sobą telefonu komórkowego z naładowaną baterią, aby w razie jakichkolwiek problemów skontaktować się z osobą najbliższą lub z Policją” – mówi p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Głogowie mł.asp. Łukasz Szuwikowski 

W przypadku zbiorowego wyjazdu należy pamiętać o utrzymywaniu wzrokowego kontaktu z uczestnikami grzybobrania. Chwila nieuwagi może zakończyć się niepotrzebna nerwówką i poszukiwaniami.

Pamiętać również o pozostawionych samochodach przy pobliskich drogach lub parkingach, a także o nie zostawianiu bagażu i innych przedmiotów na widoku. Należy zabierać je ze sobą lub schować do bagażnika, co na pewno zwiększy bezpieczeństwo mienia przed włamaniem i dewastacją.

„Zwracajmy uwagę również na sposób parkowania pojazdu, aby nie utrudniał on komunikacji i poruszania się innym kierującym. Wyjazd na grzyby do lasu nie zwalnia nikogo z obowiązku przestrzegania przepisów, także drogowych”  – dodaje Łukasz Szuwikowski.

Grzybiarze, szczególnie ci początkujący, powinni umieć rozpoznawać gatunki trujące. Aby zapobiec zatruciom, należy zbierać grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę. Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są zwykle trujące, dlatego bezpieczniej jest wybierać grzyby rurkowe. Musimy mieć pewność czy dany okaz jest jadalny. W razie wątpliwości, powinniśmy sięgnąć po atlas lub zapytać bardziej doświadczonych grzybiarzy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.