Koncepcje odbudowy teatru nie spełniły wymagań

0
777
zdjęcie 2014-07-21 Teatr miejski (fot.P.Dudzicki) 04

Znane są już wyniki konkursu w sprawie wyboru najlepszej koncepcji odbudowy miejskiego teatru z zagospodarowaniem na szkołę muzyczną.  Decyzja sądu konkursowego jest nieco zaskakująca…

W piątek, 7 września, w miejskim ratuszu odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą koncepcję odbudowy ruin miejskiego teatru.

Specjalnie powołany sąd konkursowy, w którego skład weszli przedstawiciele Urzędu Miasta, Dyrektorka Szkoły Muzycznej oraz doświadczeni architekci miał przyznać pierwsze trzy miejsca. Jednak komisja nie przyznała pierwszej i drugiej nagrody uznając, że żadna koncepcja na to nie zasłużyła . Przyznane zostały tylko dwa trzecie miejsca.

Do konkursu zgłoszonych zostało 17 prac, z czego tylko pięć spełniło wszystkie oczekiwania i wymogi  – „Komisja brała pod uwagę przede wszystkim to czy budynek będzie funkcjonalny (…) wymagań było bardzo dużo, począwszy od zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, w którym była określona maksymalna linia zabudowy, wysokość i ilość kondygnacji – ze względu głównie na te dwa zapisy większość prac została odrzucona” – informuje rzecznik prezydenta Krzysztof Sadowski.

Projekt musiał spełniać wszystkie zapisy, które były wymagane. Kwestie estetyczne były sprawą drugorzędną – Najważniejsze dla nas są kwestie użytkowe. Ten budynek musimy przystosować do tego, żeby mieściła się w nim szkoła muzyczna” – dodaje Sadowski.

Najprawdopodobniej te dwa projekty dostaną pieniądze na sporządzenie program PFU czyli programu funkcjonalno- użytkowego, który pozwoli na dokładne poznanie kosztów m.in. prac projektowych i robót budowlanych  – „Z takim programem funcjonalno-użytkowym możemy już startować do konkursów unijnych. Chcemy do końca tego roku złożyć odpowiednie dokumenty w ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta sprawa była uzgadniania z byłym ministrem Zdrojewskim” – wyjaśnia rzecznik prezydenta.

Decyzję w sprawie zlecenia PFU prezydent podejmie w przyszłym tygodniu. Na razie wciąż nie wiadomo, czy któraś z tych dwóch koncepcji spełni wymagania PFU i będzie realizowana.

W tej chwili wszystkie prace zostały wystawione w Sali Rajców. Od poniedziałku, 8 września, wszyscy głogowianie będą mogli je zobaczyć.

W ostatnich dniach sprawa wyboru najlepszej koncepcji budziła wiele emocji. Radny Bochanysz  złożył nawet wniosek do prezydenta Jana Zubowskiego o zwołanie sesji, na której radni mogliby zapoznać się z nadesłanymi projektami, które zostały nadesłane w konkursie. Także starosta Rokaszewicz krytycznie wypowiadał się na temat nadesłanych koncepcji odbudowy teatru. Chodziło głównie o nowoczesną formę odbudowy budynku, którą zaproponowało większość pracowni biorących udział w konkursie.

„My możemy się spierać tylko i wyłącznie o estetykę, natomiast w tym jakie mają być rozwiązania konstrukcyjne zdajemy się na osoby, które się na tym znają” – dodaje rzecznik prezydenta.

 

zdjęcie 2014-09-06-zwycięskie prace w konkursie na odbudowę teatru@Głogów-002

zdjęcie 2014-09-06-zwycięskie prace w konkursie na odbudowę teatru@Głogów-001

Projekty prac, które zajęły ex aequo trzecie miejsce.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.