Europejskie Dni Dziedzictwa w Głogowie

0
737
plakat-2014-09-05-Europejskie-Dni-Dziedzictwa@Głogów-001

Tradycyjnie już Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku przyświeca im hasło – „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Imprezy związane z obchodami EDD odbędą się w drugi i trzeci weekend września.

„W dniach od 12 do 14 oraz od 19 do 21 września wszystkie ekspozycje w Muzeum Archeologiczno – Historycznym będzie można zwiedzać bezpłatnie. Osiemnastego września otwarta zostanie wystawa „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa” natomiast już 19 września, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, będzie okazja do spotkania się z Renatą Matysiak, autorką tej wystawy” – zapowiada Maciej Iżycki, rzecznik głogowskiego muzeum.

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano trzy takie spotkania. Pierwsze rozpocznie się o godzinie 10.00, kolejne zaś o godzinie 12.00 i 14.00.

Wszyscy zainteresowani udziałem w nieodpłatnym zwiedzaniu muzeum w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz w spotkaniach z autorką wystawy „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa” proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Pracownią Edukacyjną muzeum, dzwoniąc pod numer telefonu 76 834 10 81 wew.43

Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej. Ich celem jest promowanie zabytków. Uczestnikami projektu są wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie  projekt społeczny i edukacyjny,  najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków.

Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Polska włączyła się w to przedsięwzięcie w 1993. Europejskie Dni Dziedzictwa są największym świętem zabytków kultury europejskiej. W święcie tym, od wielu lat, uczestniczy także Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.