Bochanysz o odbudowie teatru: „Musimy uniknąć kolejnej gafy”

0
571
zdjęcie 2014-07-21 Teatr miejski (fot.P.Dudzicki) 03

Roman Bochanysz złożył wniosek do prezydenta Jana Zubowskiego o zwołanie sesji, na której radni mogliby zapoznać się z nadesłanymi projektami, które zostały nadesłane w konkursie na koncepcję odbudowy teatru i przystosowania go na potrzeby szkoły muzycznej. Radny domaga się także publicznej prezentacji tych koncepcji, żeby mieszkańcy miasta mieli szansę się wypowiedzieć. Rzecznik prezydenta zapowiada, że do takiego spotkania dojdzie, ale już po wybraniu przez sąd konkursowy najlepszej koncepcji.

Zdaniem radnego Bochanysza odbudowa budynku Teatru Miejskiego jest zadaniem historycznym co najmniej tej rangi, jakim była jego budowa ponad dwa wieki temu – „Po ostatnich złych doświadczeniach z inwestycjami zabezpieczenia Sukiennic czy Bloku Koszarowego, szeroko krytykowanych za niestosowną formę architektoniczną, wypada poszerzyć krąg osób, które mogą się w sprawie wypowiedzieć. Jest to uzasadnione wieloma głosami krytycznymi, które pojawiły się już po wstępnych medialnych, fragmentarycznych zresztą, prezentacjach” – pisze w piśmie do prezydenta.

Roman Bochanysz uważa, że wszystkie wątpliwości powinny zostać rozwiane, a jedynym sposobem na to, jest dopuszczenie do głosu również opinii publicznej –  „Głogowianie powinni mieć możliwość wyrażenia swojej swojego zdania na etapie wstępnym. Pozwoli to ostatecznie wybrać najlepszą koncepcję i uniknąć kolejnej gafy, której przy tej rangi zadaniu nie powinniśmy popełnić” – zauważa.

Radny zarzuca także władzom gminy, że o pracach w tej sprawie dowiadują się z mediów – „ Przecież to radni będą decydować o przyznaniu pieniędzy na odbudowę” – mówi.

Przypomnijmy, we wtorek 25 sierpnia, w miejskim ratuszu odbyła się specjalna konferencja, na której przedstawione zostały prace nadesłane w konkursie  na „Koncepcję architektoniczno – urbanistyczną odbudowy i rozbudowy dawnego teatru miejskiego na potrzeby szkoły muzycznej w Głogowie wraz z zagospodarowaniem Rynku na Starym Mieście w Głogowie”. Na konkurs wpłynęło 17 prac. O tym która koncepcja zwycięży będzie decydował są konkursowy, w którego skład wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta, Dyrektorka Szkoły Muzycznej oraz architekci, m.in. autor projektu odbudowy głogowskiego ratusza.

„W 2011 roku usilnie zabiegałem o wprowadzenie tego zadania do Kadencyjnego Programu Gospodarczego Rady Miejskiej i uważam, że Rada Miejska powinna być szerzej zapoznana w projektami przed dokonaniem ostatecznego wyboru”  – przypomina radny Bochanysz.

Rzecznik prezydenta, Krzysztof Sadowski zapowiada, że kiedy koncepcje zostaną już wybrane, wówczas zorganizowane zostanie takie spotkanie – „Inżynierowie, architekci i przedstawiciele osób, które znają się na architekturze chętnie zmierzą się z argumentami i z wiedzą pana radnego Bochanysza” – komentuje Sadowski i nazywa działania radnego rozpaczliwą próba zwrócenia na siebie uwagi. W zapowiadanym spotkaniu uczestniczyć będą mogli mieszkańcy i radni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.