Głogów: Spotkanie w sprawie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

0
438
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie MOK Głogów

Głogów włącza się do współpracy nad projektem Europejska Stolica Kultury 2016. To Wrocław przez cały 2016 rok będzie nosił miano Europejskiej Stolicy Kultury właśnie, jednak swoimi działaniami nie zamierza ograniczać się tylko do jednego miasta. Do współpracy z Wrocławiem przystąpi cały Dolny Śląsk.

Miasta, które noszą tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy. Jest to niepowtarzalna szansa na wniesienie wkładu w rozwiązywanie kwestii istotnych dla całego kontynentu, ale również do szybszego rozwoju i wypromowania swojego regionu. W 2016 roku to właśnie Wrocław stanie się Europejską Stolica Kultury,  w związku z tym planowana jest współpraca z całym regionem w celu promocji, jak i rozwoju Dolnego Śląska.

Chęci przekładają się na realne działania. W najbliższym czasie przewidziane zostały cztery dwudniowe spotkania w czterech miastach Dolnego Śląska. Na początku sierpnia odbyło się spotkanie w Legnicy – 4-5 sierpnia, dziś i jutro odbędzie się spotkanie w Głogowie – 25-26 sierpnia, kolejne miejsce mieć będzie w Kłodzku – 15-16 września, a ostatnie w Wałbrzychu – 29-30 września 2014 roku.  Uczestnicy Otwartych Grup Roboczych Europejskiej Stolicy Kultury będą dyskutować i opracowywać koncepcję współpracy, jaka będzie mieć miejsce podczas ESK 2016.

Autorzy aplikacji Wrocławia napisali: ”Wrocław nazwano w przeszłości ”kwiatem Europy”, Śląsk zaś ”Szmaragdem Europy”. Kwiat Wrocławia mógł rozkwitnąć dzięki krainie Śląska, w której odgrywa rolę metropolitarną. Po okresie koncentracji Wrocławia na własnym rozwoju, przygotowania do Europejskiej Stolicy Kultury otwierają szansę odnowienia więzi z regionem. Rozwój Wrocławia wymaga  obecnie pobudzenia rozwoju w regionie, który boryka sie z problemem bezrobocia i dużą skalą wykluczenia ekonomicznego.

Do współpracy z Otwartą Grupą Roboczą zapraszani są dyrektorzy instytucji, menadżerowie kultury, animatorzy, liderzy, działacze społeczni, samorządowcy. Podczas każdego z czterech spotkań omawiany będzie inny obszar współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska. Tym samym pierwsze spotkanie, które odbyło się w Legnicy, dotyczyło systemowego obszaru współpracy, czyli działań na rzecz zmian w dolnośląskiej kulturze. Spotkanie, które odbędzie się w Głogowie skupi się na kanonicznych obszarach współpracy, czyli współpracy w oparciu o projekty programu głównego ESK 2016. W Kłodzku dyskusja dotyczyć będzie logistyczno-promocyjnych obszarów współpracy, czyli identyfikacji, informacji, promocji, audience development. Ostatnie spotkanie poświęcone będzie artystycznym obszarom współpracy, czyli wspólnym i osobnym przedsięwzięciom artystycznym z okazji ESK.

Już dziś i jutro, 25-26. sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbedzie się kolejne spotkanie Otwartej Grupy Roboczej, które dotyczyć będzie współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska. Spotkanie ma charakter otwarty.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.