Policyjne działania ”Prędkość” – spiesz się powoli

0
682
2014-07-17 policja radiowóz (fot.P.Dudzicki) 02

W dniu wczorajszym 22. sierpnia 2014 roku głogowska policja przeprowadziła działania o nazwie ”Prędkość”. Głównym celem akcji było zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i eliminacja z niego kierowców nagminnie łamiących przepisy. 

Nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków na polskich drogach.

JEŹDZIMY ZA SZYBKO. Dwie trzecie polskich kierowców przekracza prędkość – tak wynika z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Raport – Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce 2013 r.). Co więcej, kierowcy nie widzą nic złego w ignorowaniu ograniczeń. To również wniosek wynikający z obserwacji prowadzonych przez policjantów ruchu drogowego, ale także z wypowiedzi samych kierowców na temat osób, które łamią przepisy.

W ramach działań ”Prędkość” policjanci kontrolowali przede wszystkim pojazdy przekraczające dozwoloną prędkość, osoby, które nie stosują pasów bezpieczeństwa oraz fotelików dla dzieci, wyprzedzające w niedozwolonych miejscach i niestosujące się do sygnałów świetlnych.

Akcja ma na celu przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego jak poważnym zagrożeniem jest nadmierna prędkość. Warto dojechać 10 minut później niż wcale – mówi podinsp. Bogdan Kaleta.

To już drugie działanie głogowskiej policji przeprowadzone w tym tygodniu, którego celem jest wyeliminowanie zagrożeń najczęściej powodujących tragiczne konsekwencje drogowe, którymi są nadmierna prędkość i nietrzeźwość kierowców.

W miniony poniedziałek od wczesnych godzin porannych głogowscy policjanci przeprowadzali działania ”Trzeźwy Poranek”. Za pomocą urządzeń alkoblow sprawdzanybył stan trzeźwości kierowców poruszających się po głogowskich drogach. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy.

Już od godziny 6:00 na głogowskich ulicach można było spotkać policjantów patrolujących i sprawdzających stan trzeźwości kierowców, którzy o poranku nowego tygodnia wsiadają za kierownicę. Policjanci skontrolowali ponad dwustu kierowców. Wśród nich, na moment przed godziną 7:00, zatrzymali 38-letniego kierowcę, który – jak wykazała kontrola trzeźwości – miał o,5 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwość uczestników ruchu drogowego jest jedną z najczęstszych przyczyn zagrożeń, które często są tragiczne w skutkach. Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu to stale jedno z głównych wykroczeń, jakiego dopuszczają się kierowcy, dlatego podczas działań prowadzonych na drogach powiatu głogowskiego policjanci w sposób szczególny kontrolują stan trzeźwości kierowców. Działania prowadzone o poranku mają na celu zwrócenie uwagi na ten problem i ograniczenie skali zjawiska.

Pamiętajmy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.