Prezentacje Zespołów Folklorystycznych już w sobotę

0
452
23-08-14--prezentacje-zespołów-folklorystycznych-plakata

Już w najbliższą sobotę, 23. sierpnia o godz. 17:00 na Rynku Starego Miasta odbędą się Prezentacje Zespołów Folklorystycznych, podczas których wystąpią zespoły takie jak: MARZENIE, CZEREMCHA oraz LEMKO TOWER. Wstęp wolny. 

Marzenie to zespół folklorystyczny pochodzący ze wsi Szklarki (gmina Przemków). Inicjatorem powstania zespołu jest Jadwiga Dziadykiewicz. W repertuarze grupy znajdują się pieśni ludowe, kościelne, patriotyczne, kolędy oraz piosenki okazjonalne. Celem zespołu jest rozwój, wspieranie i pobudzanie aktywności mieszkańców wsi, umacnianie pozycji kobiet w środowisku wiejskim oraz kultywowanie tradycji i kultury polskiej. Zespół wielokrotnie reprezentował gminę Przemków i powiat polkowicki na wielu konkursach gminnych: IV Festiwal Piosenki Ludowej w Wyszęcichac, Przegląd Zespołów Ludowych w Chocianowcu, Przegląd Chórów i Orkiestr we Wrzosowej Krainie i wiele innych. Zespół ”Marzenie” jest stałym uczestnikiem imprez kulturalnych odbywających się na terenie gminy Przemków i powiatu polkowickiego.

CZEREMCHA to Kwartet Polifoniczny, który powstał w 2009 roku w Głogowie. Założycielem, jaki i kierownikiem artystycznym jest Lena Michalska. Kwartet wykonuje pieśni rosyjskie i ukraińskie w opracowaniach własnych, wielogłosowo – folklor archaiczny, tradycyjny oraz pieśni autorskie. Kwartet promuje mniejszość narodową w Polsce. W swojej karierze wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach artystycznych, festiwalach, przeglądach i konkursach folklorystycznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Obecny skład zespołu stanowią: Lena Michalska, Lidia Pentya, Wioletta Zarucka, Iwona Klamecka, Danuta Męcińska.

Lemko Tower to dziecięco-młodzieżowy zespół folkowy, który narodził się z potrzeby młodych Łemków, których dziadkowie wysiedleni podczas Akcji Wisła odnaleźli swój los na zachodnich ziemiach Polski. Dzieci z prawosławnych parafii w Ługach i Brzozie chciały zachować dziedzictwo kulturowe swoich przodków. Podczas wakacji dzieci brały udział w szkołach letnich i innych projektach organizowanych przez ks. Artura Grabana i to właśnie z jego inicjatywy stworzony został zespół dziecięcy kultywujący łemskie tradycje muzyczne. Już przed Bożym Narodzeniem 2005 roku nagrali swoją pierwszą płytę ”Kolady”, na której zaprezentowali świąteczne łemkowskie i ukraińskie pieśni tradycyjne. Przez kilka lat zespół pracował pod kierunkiem doświadczonych muzyków. Od folkowych aranżacji Olega Smoleja, po jazzowe eksperymenty Lesji Szulc. To, co dziś prezentuje Lemko Tower jest naturalnym rezultatem rozwoju młodych artystów. Zespół przez kilka lat przechodził metamorfozy, odważył się na śmiałe eksperymentowanie, dzięki czemu odbiorcy mogą usłyszeć znane pieśni w nowych aranżacjach.

Prezentacje Zespołów Folklorystycznych odbędą się 23. sierpnia na Rynku Starego Miasta w Głogowie o godzinie 17:00. 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.