Koncert finałowy Festiwalu im. A. Gryphiusa odbędzie się już dziś

0
661
plakat-gryphius

Już dziś odbędzie się finałowy koncert VII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ”MUZYKA I SŁOWO” IM. ANDREASA GRYPHIUSA POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA GŁOGOWA JANA ZUBOWSKIEGO. Koncert finałowy w rytmach Flamenco odbędzie się na Rynku Starego Miasta o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Andreas Gryphius  był poetą, czołowym przedstawicielem tzw. śląskiej szkoły barokowej i dramatopisarzem. Jego życie nierozerwalnie związane było z Głogowem. To tutaj poeta się urodził, tu również jego życie dobiegło kresu. 

W roku 2014 odbywa się już VII edycja Festiwalu im. Andreasa Gryphiusa.  Pierwszy koncert tegorocznej edycji Festiwalu odbył się 6. lipca i był to Koncert Inauguracyjny z operetką w tle. Kolejny miał miejsce 13. lipca z okazji 450. urodzin Williama Szekspira, którego tytuł brzmiał Organy i Szekspir. 27. lipca odbył się koncert Fletnia pana i organy. Następny koncert  ”63 dni 1944′‘miał miejsce 3. sierpnia, natomiast dziś podczas koncertu finałowego usłyszymy muzykę w rytmach Flamenco.

Podczas dzisiejszego koncertu finałowego VII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ”MUZYKA I SŁOWO” IM. ANDREASA GRYPHIUSA będzie okazja spotkać się z muzyką w rytmach Flamenco prezentowaną przez zespół Danza del fuego z Bydgoszczy.

Historia zespołu Danza del fuego rozpoczyna się w roku 1991. Pod tą nazwą skupiła się grupa muzyków zafascynowana sztuką flamenco. Założycielem i menadżerem zespołu jest Sławomir Dolata – jeden z pierwszych gitarzystów flamenco w Polsce. Przez kilkanaście lat swojego istnienia Danza del fuego koncertowało zarówno w kraju, jak i za granicą, w różnych składach współpracując z artystami flamenco z Polski, Hiszpanii, Czech i Słowacji. Grupa miała okazję występować u boku znanych artystów flamenco, takich jak: Juan Polvillo, Rafael Cortes, Rafael de Huelva, Tomatito, Canizares, Maria Serrano, Carmen Segura, Teo Barea Munoz oraz grupa Agustito.

Muzyka, którą tworzy grupa jest ich własną wizją flamenco, powstała na bazie tradycyjnej sztuki Cyganów z Andaluzji, jazzu, muzyki latynowskiej i orientalnej. W programie zespołu znajdują się tradycyjne i znane formy flamenco, ale także własne kompozycje i aranżacje muzyków tworzących Danza del fuego. Zespół sięga do wschodnich korzeni flamenco, skłaniając się przy tym ku tradycyjnym formom i znanym motywom muzycznym, nie rezygnując jednocześnie z nowoczesnych elementów będących wyznacznikiem naszych czasów. Dziś zespół, oprócz działalności koncertowej, zajmuje się prowadzeniem kursów gitarowych i warsztatów tanecznych.

Dyrektorem VII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ”MUZYKA I SŁOWO” IM. ANDREASA GRYPHIUSA jest Barbara Mareńczak-Piechocka. Na Festiwal zapraszają:

  • Gmina Miejska Głogów
  • MIejski Ośrodek Kultury w Głogowie
  • Fundacja ARS ACTIVA
  • Parafia pw. N.M.P. Kólowej Polski w Głogowie

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.