Czwartki w muzeum: czerpiąc wiedzę i papier

0
470

Wczoraj, 07. sierpnia odbyły się kolejne warsztaty dla dzieci w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Tym razem uczestnicy zajęć, poprowadzonych przez Annę Wawryszewicz, mieli okazję poznać historię papieru, ale nie tylko. Największą atrakcją zajęć niewątpliwie była możliwość samodzielnego wyprodukowania papieru.

Czwartkowe spotkania w Muzeum Archeologiczno-Historycznym cieszą się sporym zainteresowaniem wśród młodszych mieszkańców naszego miasta. Podczas wcześniejszych spotkań z historią dzieci miły okazję poznać tajemnice zamkowej wieży, a także dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy z poszczególnych epok historycznych. Zajęcia organizowane w Muzeum to nie tylko ciekawy wykład. Uczestnicy zajęć mają możliwość doświadczenia na samych sobie trudu związanego z wytwarzaniem konkretnych dóbr. Tym razem poznawali historię papieru. Dowiedzieli się między innym tego, w jaki sposób przed wiekami wyrabiany był papier. 

Po krótkiej pogawędce przyszedł czas na praktykę. Młodzi głogowianie mieli do swojej dyspozycji papierową masę, sita i wałki. Zamkowy Dziedziniec na czas wczorajszych warsztatów zamienił się w dawną manufakturę, w której papier czerpano ręcznie. – Sporo się dowiedziałam podczas tych zajęć. Sama zrobiłam papier. Zaczerpnęłam masę na sitko. Odcisnęłam wodę, wyciągnęłam i mocno rozwałkowałam. Najtrudniej było wyciągnąć tę masę z sitka – stwierdziła Weronika, jedna z uczestniczek czwartkowych zajęć w muzeum.

Już we wrześniu w głogowskim muzeum zostanie otwarta wystawa poświęcona historii głogowskiego drukarstwa. W związku z tym, uczniowie z głogowskich i okolicznych szkół będą mieli okazję sprawdzić się nie tylko jako papiernicy, ale również jako drukarze.

Zajęcia w muzeum prowadzone są przez okres całych wakacji. Kolejne odbędą się już w najbliższy czwartek. Tym razem uczestnicy zajęć przyjrzą się sztukom plastycznym – czeka ich totalne malowanie – taki jest właśnie tytuł kolejnego spotkania.

Spotkania dla dzieci organizowane będą w każdy czwartek do końca wakacji w godzinach od 12:00 do 14:00. Udział w zajęciach jest darmowy. Wszyscy zainteresowani czwartkowymi spotkaniami odbywającymi się w muzeum mogą zapisywać się pod nr tel.:76 / 834 10 81 wew. 43 Pracownia Edukacji. Wszystkie zajęcia składać się będą z dwóch części: merytorycznej (wykład) i praktycznej (warsztaty). 

Warto zanotować, że w każdą wakacyjną środę grupy zorganizowane mogą zwiedzać muzealne ekspozycje z przewodnikiem zupełnie za darmo. Wystawy stałe i czasowe w miesiącu sierpniu to: ”Lać brąz, czy kuć żelazo”, ”Obrona Głogowa w 1109”, Pamięć kamienia”, ”Blask złota i srebra w baroku’‘, ”Zbiory sztuki współczesnej ze zbiorów MAH”, Burza Armia Krajowa 1944”. W każdą sobotę wystawy muzealne można obejrzeć bezpłatnie. 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.