Instytut Sobieskiego wypowiedział się w sprawie podatku od kopalin, teraz pora na NIK

0
628
zdjęcie 2014-05-31-KGHM-001

W ostatnich dniach poseł Wojciech Zubowski otrzymał wyniki analizy wykonanej przez Instytut Sobieskiego, dotyczącej funkcjonowania podatku od wydobycia niektórych kopalin. Niezależni eksperci w pełni zgadzają się z obawami wyrażonymi przez posłów opozycji. W związku z tym został złożony wniosek o kontrolę do NIK.

Analiza na temat podatku od wydobycia niektórych kopalin, a także przedstawiona przez rząd na ten temat informacja były przedmiotem badań Instytutu Sobieskiego. Z wielokrotnie już wcześniej zgłaszanymi przez posłów PiS obawami zgodzili się teraz eksperci think-tanku. Danina, wynosząca ponad 5 milionów zł dziennie, wpływa niszcząco na spółkę i stawia pod bardzo dużym znakiem zapytania dalsze jej funkcjonowanie w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Podatki wpłacane do budżetu państwa przez KGHM się podwoiły, a spółka i poszczególne jej fragmenty obniżyły swoją rentowność. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy koncern przeprowadza wielką inwestycje w Ameryce Południowej.

W raporcie przygotowanym przez Instytut Sobieskiego eksperci zwracają uwagę na obniżenie stabilności miedziowego potentata i krótkowzroczną politykę rządu w zakresie wprowadzenia podatku od wydobycia miedzi i srebra. Obecna sytuacja może doprowadzić do znaczącego obniżenia rentowności niektórych kopalni i ostatecznie doprowadzić do ich zamknięcia. Nie uwzględniono także interesu społecznego i interesu samorządów.

Dysponując tą wiedzą, a także w związku z sygnałami zgłaszanymi przez samorządowców, związkowców z KGHM, a nawet przedstawicieli samej spółki, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, posłowie Wojciech Zubowski i Adam Lipiński złożyli do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o przeprowadzenie kontroli w zakresie skutków wprowadzenia podatku.

Mamy nadzieję, że mimo tego, ze obecnie szefem NIKu jest były poseł PO, który wcześniej głosował za wprowadzeniem podatku – zostanie wszczęła kontrola, która w należyty sposób zbada efekty działania tej daniny – mówi Wojciech Zubowski.

Streszczenie analizy Instytutu Sobieskiego w sprawie podatku od wydobycia niektórych kopalin:

Źródło: Biuro Poselskie Wojciecha Zubowskiego

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.