Walczy o hospicjum w Głogowie

0
497
2014-07-30-hospicjum@ Białystok- fot. Agnieszka Sadowska-001

Julianna Długosz miesiąc temu pochowała męża, który chorował na raka płuc. Teraz zamierza walczyć o to, aby w Głogowie powstała poradnia paliatywna. Zamierza wysłać w tej sprawie petycję do dolnośląskiego NFZ. Potrzebne jest zebranie jak największej liczby podpisów w jak najkrótszym terminie.

Opieka paliatywna i hospicyjna to wszechstronna, całościowa opieka nad pacjentami chorującymi na nieuleczalnie, nie poddające się leczeniu, postępujące choroby. Opieka ta ma na celu zapobieganie i uśmierzenie bólu, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej obejmują również wspomaganie rodzin chorych w czasie trwania choroby jak i w okresie osierocenia i żałoby. Jak bardzo potrzebna jest taka pomoc wie Julianna Długosz, która miesiąc temu straciła męża. Miał raka płuc – „Ostatnie trzy miesiące są najtrudniejsze dla chorego i najbliższych” – mówi Julianna Długosz.

Niestety na terenie powiatu głogowskiego nie ma opieki paliatywnej, ani hospicjum, a potrzeba na takie usługi jest ogromna. W ościennych powiatach poradnie takie funkcjonują, jednak w pierwszej kolejności udzielają pomocy swoim mieszkańcom – „Mimo, że możemy korzystać z usług opieki paliatywnej ościennych miast, to w rzeczywistości jest tak duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, że nie wystarcza im czasu, aby do każdego dotrzeć w najbardziej potrzebnym momencie dla chorego. Wtedy pozostają tylko wizyty prywatne, na które wielu rodzin nie stać.” – mówi Julianna Długosz.

Pani Julianna podjęła inicjatywę, która ma zwrócić uwagę na problem jakim jest brak takiej poradni w naszym mieście. O wsparcie poprosiła radną powiatową Joanne Gniewosz – „Pani Julianna zgłosiła się również do mnie, aby wesprzeć ją w tych działaniach i zrobić wszystko w celu uruchomienia poradni i hospicjum.” – mówi Joanna Gniewosz.

Akcja polega na zbieraniu podpisów, które mają być złożone wraz z wnioskiem do dolnośląskiego NFZ z prośbą o utworzenie w Głogowie poradni paliatywnej. Potrzebne jest zebranie jak największej liczby podpisów w jak najkrótszym terminie. Podpisane petycje można składać w redakcji Gazety Lubuskiej przy ul. Słodowej 8.

Wzór petycji do pobrania

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.