Zabrakło 10 mln

0
222
zdjęcie 2014-07-30-Leszek Rybak-Jan Zubowski-001

“Dla nas to było ogromne zaskoczenie, że tak późno taka informacja od służb nadzoru do nas dociera” – mówi Leszek Rybak, zastępca prezydenta Głogowa. A chodzi o informację, że do zakończenia inwestycji związanej z budową kanalizacji na osiedlach Nosocice, Krzepów, Widziszów zabraknie prawie 10 mln złotych. Jutro radni na sesji nadzwyczajnej zdecydują o przyjęciu dodatkowych środków.

Jutro, 31 lipca, na wniosek prezydenta odbędzie się sesja nadzwyczajna, na której radni będą głosować o zwiększenie środków na dokończenie zadania związanego z budową kanalizacji na osiedlach Nosocice, Krzepów, Widziszów. Żeby dokończyć inwestycję potrzebne jest jeszcze blisko 10 milionów złotych.

Budowa kanalizacji na osiedlach Nosocice, Krzepów, Widziszów to jedna z największych i najdroższych inwestycji w Głogowie w ostatnich latach. W budżecie zabezpieczono na ten cel 38 mln złotych, mimo że przetarg wygrała firma, która miała wykonać zadanie za 24 mln. Mimo wszystko okazało się, że do zakończenia inwestycji brakuje jeszcze 9 mln 600 tysięcy złotych.

Jak tłumaczy prezydent Jan Zubowski, potrzeba zwiększenia środków finansowych dla inwestycji wynika w znacznym stopniu z potrzeby zmiany sposobu odtworzenia konstrukcji jezdni oraz nawierzchni ulicy Rudnowskiej. Podczas prac okazało się że sposób odtworzenia prac musi być inny niż pierwotnie zakładano w projekcie.

To czego nie było pierwotnie w projekcie to także wykonanie 10 km nowych nawierzchni dróg – „Zgodnie z projektem my powinniśmy odtworzyć dotychczasowe drogi, jednak to w żadnej mierze nie zadowalałoby przede wszystkim mieszkańców tej części Głogowa. Stąd też decyzja o tym, aby wydatkować dodatkowe środki” – mówi Jan Zubowski.

W czasie prac wyszło też wiele kolizji, których nie dało się przewidzieć, zwłaszcza na terenach Famaby, gdzie w przeszłości znajdowała się stocznia.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że teren, na którym prowadzona jest inwestycja ma wielu właścicieli – „To także powoduje, że pojawiają się nowe elementy, które powodują dodatkowe koszty” – tłumaczy prezydent.

Pierwotnie zakończenie inwestycji planowane było na sierpień. Dlaczego więc tak późno pojawiła się informacja o tym, że brakuje prawie 10 mln złotych, aby zakończyć prace?

„Nastąpiła blokada przepływu informacji, tę informację, że zabraknie nam środków powinniśmy mieć dużo wcześniej. Tak się nie stało. Informację otrzymaliśmy od służb nadzoru na przełomie maja i czerwca (…) Dla nas to było ogromne zaskoczenie, że tak późno taka informacja do nas dociera” – mówi Leszek Rybak, zastępca prezydenta Głogowa.

„Mam nadzieję, że radni podejdą odpowiedzialnie i te środki zostaną przyznane” – dodaje zastępca prezydenta.

Jeśli radni przyjmą uchwałę w tej sprawie, dodatkowe środki będą pochodzić z kredytu. Nowy termin zakończenie inwestycji to październik.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.