Służba niejedno ma imię

0
528
zdjęcie 2014-07-17-promocja książki o głogowskiej policji@Komeda Policji@Głogów001

17 lipca podczas spotkania w Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie, miała miejsce prezentacja książki „Służba niejedno ma imię – Z dziejów głogowskiej milicji i policji w latach 1945 – 2014” autorstwa Wiesława Maciuszczaka. Autor – historyk, członek Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i popularyzator dziejów tego regionu, dzięki swojej wytrwałości oraz pomocy grona osób, odtworzył mało dotąd znany fragment historii regionalnej.

Praca Wiesława Maciuszczaka jest zarysem historii głogowskich służb mundurowych. Od burzliwych początków związanych z powstawaniem polskiej administracji państwowej w roku 1945, aż do czasów współczesnych. Książka ukazuje się niemal dokładnie w 95 rocznicę powołania Policji RP.

Autor ze szczególną wnikliwością dotarł do nielicznych świadków i dokumentów tamtych czasów. Książka zawiera ponad 240 ilustracji, większość z nich to zdjęcia oryginalne, pozyskane dzięki członkom rodziny byłych milicjantów i policjantów.

W 2011 roku, na prośbę ówczesnego komendanta głogowskiej policji, Wiesław Maciuszczak postanowił napisać książkę o dziejach głogowskiej milicji i policji. Autor korzystał m.in. z  materiałów archiwalnych z Poznaniu, Warszawie, we Wrocławiu, a także z pomocy i życzliwości wielu instytucji. Zbieranie materiałów i informacji do książki trwało blisko trzy lata i jak twierdzi sam autor jeszcze się nie zakończyło. „Wiele materiałów wciąż jeszcze do mnie napływa, a ja nie mam odwagi przyznać się, że książka już została wydana” – śmieje się Wiesław Maciuszczak.

Jak zaznacza Pan Wiesław, książka nie jest dziełem naukowym – „Książka jest łamana bardzo dynamicznie, zdjęcia są włamywane w tekst. Na niebieskich tłach są wspomnienia oraz materiały i opisy wydarzeń. Niektóre materiały, które do mnie spływały czytałem z głębokim zainteresowaniem, bo to są ciekawe opowieści” – opowiada autor książki.

Zdaniem Bogdana Kalety, ta książka jest cegiełka w naszej historii regionalnej – „My staraliśmy się być obiektywni i pokazać to, co było najciekawsze w pracy policji i milicji. Czytając tę książkę, można zauważyć, że to nie jest praca skierowana tylko i wyłącznie do środowiska. Każdy może ją przeczytać i coś ciekawego się z niej dowiedzieć” – zauważa Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Praca nie jest monografią. Jest próbą uchwycenia najważniejszych momentów z historii głogowskiej milicji oraz policji. Próbą ukazania normalnej pracy policyjnej, niezależnie od aktualnej sytuacji politycznej i ustrojowej w kraju.

– „To co najważniejsze w pracy policji, nigdy się nie zmieni. Formacja jest powołana po to aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo. To najważniejsze przesłanie tej pracy” – mówi Wiesław Maciuszczak o swojej książce.

zdjęcie 2014-07-17-promocja książki o głogowskiej policji@Komeda Policji@Głogów003

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.