Przygotowania do budżetu czy do wyborów?

0
597
2014-07-16-radni PiS i FIS @konferencja prasowa@Głogów-001

Radni PiS i Forum Inicjatyw Samorządowych chcieli odwiedzić podczas wakacji wszystkie szkoły ponadgimnazjalne, aby zrobić rozeznanie, co zostało zrobione w ciągu kadencji. Nie wyraził na to zgody starosta tłumacząc, że dyrektorzy przebywają na urlopach, a takie wizytacje przeprowadzone zostaną we wrześniu przez komisje. „To jakieś kuriozum. My chcemy jako radni być odpowiedzialni i rzetelnie przygotować się do opracowywania budżetu” – twierdzi Marek Rychlik.

Powiatowi radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Forum Inicjatyw Samorządowych chcieli przeprowadzić wizytacje w szkołach ponadgimnazjalnych w celu określenia potrzeb remontowych i inwestycyjnych w placówkach – „Chcieliśmy zrobić takie rozeznanie, co w tej kadencji zostało zrobione, czego nie udało się z przyczyn obiektywnych i subiektywnych zrealizować, po to żeby zrobić taki  plan, na przyszłą kadencję, remontów i inwestycji w placówkach oświatowych – wyjaśnia radny PiS, Mirosław Strzęciwilk.

Radni złożyli taki wniosek na posiedzeniu komisji już kilka miesięcy temu – „Działania przewodniczącej komisji Oświaty Kultury i Sportu oraz radni Platformy Obywatelskiej i SLD stwarzali różne przeszkody, aby te komisje się nie odbyły, aby realizację tego zadania przesunąć jak najpóźniej”– twierdzi Strzęciwilk.

Wspólny termin posiedzeń objazdowych mieli wyznaczyć przewodniczący komisji oświatowej oraz budżetowej. Niestety nie udało się ustalić wspólnego terminu wyjazdu. W wyniku tego przewodniczący rady powiatu powiadomił wszystkich radnych, że termin realizacji wyjazdów przesuwa się na wrzesień – „Jesteśmy zaskoczeni taką decyzją, bo uważamy że okres wakacyjny jest bardzo dobrym okresem na przeprowadzenie takiego przeglądu, gdyż w szkołach nie ma zajęć” – komentuje Strzęciwilk.

Członkowie Klubu PiS i FIS byli jednak zdeterminowani i postanowili, że samodzielnie odwiedzą szkoły i przedstawią radzie swoje wnioski. Nie zgodził się na to starosta Rafael Rokaszewicz , który pisemnie poinformował radnych: – „Termin przeprowadzenia przeglądów został ustalony na miesiąc wrzesień 2014. Z uwagi na trwające do 31 sierpnia ferie letnie, dyrektorzy szkół przebywają na urlopach wypoczynkowych. Jednocześnie  przypominam, że zgodnie ze statutem powiatu głogowskiego, organami uprawnionymi do przeglądów są komisje rady powiatu, a nie kluby radnych” – czytamy w piśmie.

„To jakieś kuriozum. My chcemy jako radni być odpowiedzialni i rzetelnie przygotować się do opracowywania budżetu” – twierdzi Marek Rychlik.

Mirosław Strzęciwilk dodał, że rozmawiał z niektórymi dyrektorami i byli oni chętni do przyjęcia radnych podczas wakacji w swoich szkołach.

„Nie będziemy stawiać dyrektorów w niezręcznej sytuacji i doprowadzać do tego, że będą oni narażeni na jakieś szykany ze strony zarządu” – stwierdził radny PiS.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.