Głogów wśród najlepszych gmin

0
466
2014-07-16-zastępca prezydenta Leszek Rybak@Warszawa-001

Głogów otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepsze gminy miejsko-wiejskie”. Nasze miasto zajęło 14 pozycję w ogólnopolskim rankingu, spośród 250 gmin wiejsko-miejskich. Nagrodę w Warszawie odebrał zastępca Prezydenta Miasta Głogowa Leszek Rybak.

Zastępca Prezydenta Miasta Głogowa Leszek Rybak odebrał w Warszawie, w redakcji dziennika “Rzeczpospolita”, wyróżnienie dla Głogowa za zajęcie 14 miejsca w ogólnopolskim rankingu samorządów 2014r. Miasto otrzymało wyróżnienie w kategorii „Najlepsze gminy miejsko-wiejskie”. W ubiegłym roku Głogów był na 30. pozycji.

Gazeta prowadzi ranking od dziesięciu lat. Przewodniczącym kapituły konkursowej jest Jerzy Buzek – były Premier RP oraz były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

– „Od 10 lat metodologia wyłaniania zwycięzców jest prawie niezmienna. Najpierw bazujemy na twardych danych Ministerstwa Finansów, by w kolejnym etapie analizować dane przesłane nam przez poszczególne miasta i gminy” – podkreślał Jerzy Buzek, podczas uroczystości wręczenia nagród – „Dzięki stałej metodologii naprawdę jesteśmy w stanie obiektywnie oceniać sytuację poszczególnych samorządów”. 

W pierwszym etapie rankingu wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2010-2013 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Rzeczpospolita wzięła pod uwagę dane z Ministerstwa Finansów dotyczące wszystkich samorządów w Polsce mieszczących się w wybranych kategoriach (nie analizowano danych na szczeblu powiatu i województw).

Po zakończeniu pierwszego etapu Rzeczpospolita dysponowała listą samorządów, których finanse najlepiej odpowiadały kryteriom wyznaczonym przez kapitułę.

Wyróżnienia były przyznawane w trzech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Do drugiego etapu zakwalifikowano 564 samorządy. W grupie tej znalazły się 64 miasta na prawach powiatu, 250 gmin miejskich i miejsko- wiejskich oraz 250 gmin wiejskich.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.