Głos Solidarności w sprawie nazw ulic na Żarkowie

0
501
zdjęcie 2014-06-26-osiedle Żarków@Głogów-001

Pojawił się kolejny głos w sprawie nadania nazw ulicom na Żarkowie. Tym razem odezwali się członkowie „Solidarności 80, którzy wyrazili swoje poparcie dla projektu obywatelskiego i oskarżyli PO-SLD o lekceważący stosunek do mieszkańców Głogowa. Działacze twierdzą, że nigdy nie popierali projektu uchwały Platformy Obywatelskiej.

Do redakcji wpłynęło oświadczenie podpisane przez 70 członków i działaczy Solidarności 80, w którym stanowczo zaprzeczają jakoby mieli udzielić poparcia dla projektu uchwały autorstwa radnych Platformy Obywatelskiej w Głogowie, dotyczącego nadania nazw nowym ulicom na osiedlu Żarków.

„W wywiadzie dla TV Master radny PO, Karol Szczepaniak mówił, że ten projekt był uzgadniany z Solidarnością  – jest to nieprawdą – piszą w oświadczeniu działacze „Solidarności 80”.

Członkowie Solidarności deklarują swoje poparcie dla projektu uchwały obywatelskiej, który został podpisany przez prawie 1300 mieszkańców Głogowa.

„Jesteśmy zbulwersowani  manipulacją i pominięciem na sesji Rady Miasta inicjatywy obywatelskiej przez przewodniczącego Zbigniewa Sienkiewicza. Jest to poniżający i lekceważący stosunek PO i SLD do mieszkańców Głogowa i demokracji – czytamy w oświadczeniu, które działacze wysłali także do wojewody dolnośląskiego.

Z zarzutami nie zgadza się Karol Szczepaniak  – „Ani razu nie użyłem sformułowania, że Solidarność popiera nasz projekt, tylko, że do zmiany naszego stanowiska skłoniły mnie rozmowy z przedstawicielami Solidarności” – tłumaczy radny PO.

Początkowo radni klubu PO chcieli nazw ulic od regimentów stacjonujących w Głogowie, w czasach kiedy znajdowały się tam koszary wojskowe – „Po rozmowach z działaczami Solidarności przekonałem klub PO, żeby nazwać jednak te ulice od nazwisk dowódców Armii Krajowej” – wyjaśnia Karol Szczepaniak.

Na czerwcowej sesji znalazły się dwa projekty uchwał w sprawie nadania nazw ulicom przy osiedlu Żarków. Pierwszy złożony został przez Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów w formie uchwały obywatelskiej, pod którym podpisało się 1300 mieszkańców Głogowa. Drugi projekt uchwały złożyła grupa radnych Platformy Obywatelskiej. Projekt radnych PO był głosowany jako pierwszy i został przyjęty, stąd projekt obywatelski nie był już rozpatrywany.

Tak więc nowe ulice, przy mającym powstać osiedlu na Żarkowie, będą nosić nazwy: : Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”,  Pułkownika Witolda Pileckiego, generała Roweckiego „Grota”, gen. Komorowskiego „Bora”, gen. Okulickiego „Niedźwiadka”, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Jana Karskiego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.