Głogowskie obchody rocznicy Rzezi Wołyńskiej

0
657
2014-07-09-71 rocznica rzezi wołyńskiej@Głogów-001

13 lipca w Głogowie odbędą się obchody 71 rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Inicjatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów wraz ze Stowarzyszeniem Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Głogowie.

Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów wraz ze Stowarzyszeniem Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Głogowie organizują głogowskie obchody 71 rocznicy Rzezi Wołyńskiej.

Obchody rozpoczną się w najbliższą niedzielę, 13 lipca uroczystą mszą święta w Kościele Św. Klemensa w Głogowie, o godzinie 16.00. Po mszy o godzinie 17.00, w przykościelnej Auli Św. Gerarda odbędzie się  spotkanie z Ewą Szakalicką,  autorką dokumentów o tematyce Wołyńskiej, a także pokaz jej filmów “Wyrok Śmierci” oraz “Sahryń. Pamięć Zapisana w Kamieniu”.

Zbrodnia Wołyńska to antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, kwalifikowana przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem. Zbrodni dokonano w okresie od lutego 1943 roku do lutego 1944 roku.

Historycy polscy i ukraińscy spierają się o Zbrodnię Wołyńską. Niejednokrotnie nie ma zgody co do podstawowych faktów – takich jak np. liczba ofiar. W różny sposób opisywane i oceniane są motywy zarówno Polaków, jak Ukraińców. Polscy i ukraińscy autorzy inaczej też postrzegają wpływ Niemców i Sowietów na to, co w czasie II wojny światowej działo się na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.