Czwartki w Muzeum: Wieża zamkowa i jej tajemnice

0
704

Wraz z rozpoczęciem wakacji Muzeum Archeologiczno – Historyczne rozpoczęło serię zajęć, warsztatów i wykładów dla dzieci, których jedną z inicjatyw są WAKACYJNE CZWARTKI W MUZEUM. Pierwsze spotkanie odbyło się w miniony czwartek, a tematem zajęć była Wieża zamkowa i jej tajemnice.

Pierwsze wakacyjne zajęcia w Muzeum Archeologiczno – Historycznym zgromadziły niemałą grupę dzieci zainteresowanych historią naszego miasta. Jak przekonali się uczestnicy zajęć, którzy wczesne czwartkowe popołudnie postanowili spędzić w muzeum, historia wieży okazała się niezwykle ciekawa.

2014-07-03 Lato w Muzeum @MAH (fot.P.Dudzicki) 06

Przewodnikiem po tajemnicach zamkowej baszty była Agnieszka Filipczak z działu edukacyjnego głogowskiego muzeum. Z opowieści pani przewodnik dzieci dowiedziały się o raczej mrocznej przeszłości wieży – okazało się, że służyła ona jako więzienie. W jej lochach przetrzymywano ludzi. Wieża miała także funkcję obronną – opowiadali młodzi uczestnicy muzealnych zajęć.

Po wizycie na zamkowej baszcie i prelekcji na temat jej historii, rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Dzieci nie tylko miały za zadanie zbudować model wieży z kartonu, była także możliwość namalowania zabytków głogowskich, które udało im się dostrzec z zamkowej wieży.

2014-07-03 Lato w Muzeum @MAH (fot.P.Dudzicki) 13

Zajęcia historyczne dla dzieci organizowane będą we wszystkie wakacyjne czwartki. Kolejne odbędą się już w przyszłym tygodniu. Tym razem uczestnicy spotkania przeniosą się do świata urządzeń grających. Dzieci dowiedzą się między innymi o tym, czego używano do odtwarzania i słuchania muzyki wiele lat temu.

Wszyscy zainteresowani czwartkowymi spotkaniami odbywającymi się w muzeum mogą zapisywać się pod nr tel.:76 / 834 10 81 wew. 43 Pracownia Edukacji. Wszystkie zajęcia składać się będą z dwóch części: merytorycznej (wykład) i praktycznej (warsztaty). Udział w zajęciach po nabyciu biletu ulgowego wynosi 2,50 zł każdorazowo w dniu zajęć. Ilość miejsc ograniczona. 

2014-07-03 Lato w Muzeum @MAH (fot.P.Dudzicki) 34

Warto zanotować, że w każdą wakacyjną środę grupy zorganizowane mogą zwiedzać muzealne ekspozycje z przewodnikiem zupełnie za darmo. Wystawy stałe i czasowe w miesiącu lipcu to: ”Lać brąz, czy kuć żelazo”, ”Obrona Głogowa w 1109”, Pamięć kamienia”, ”Blask złota i srebra w baroku’‘, ”Zbiory sztuki współczesnej ze zbiorów MAH”, Burza Armia Krajowa 1944”. W każdą sobotę wystawy muzealne można obejrzeć bezpłatnie. 

Polecamy naszą fotorelację z Czwartkowych zajęć w Muzeum.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.