Wieloletnie starania zakończone. Filia WORD w Głogowie od października

0
753
2014-06-30-podpisanie porozumienia w sprawie WORD-u@Starostwo Powiatowe@Głogów-001

W poniedziałek, 30 czerwca podpisane zostało porozumienie między powiatem głogowskim, a WORD-em w Jeleniej Górze, które zakończyło wieloletnie starania na rzecz utworzenia oddziału ośrodka egzaminacyjnego w Głogowie. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwsze egzaminy na prawo jazdy odbędą się w październiku.

7 lat walki o zmianę przepisów

Walka o zmianę przepisów ustawy, która umożliwiłaby utworzenie ośrodka egzaminacyjnego w Głogowie rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy to Ewa Drozd została radną sejmiku wojewódzkiego – „Postanowiłam zawalczyć o to, aby w Głogowie powstał ośrodek egzaminacyjny. Złożyłam nawet zapytanie, niestety w odpowiedzi usłyszałam, że nie jest to możliwe ze względu na bariery prawne, gdyż ustawa zabraniała tworzenia takich ośrodków w innych miastach” – opowiada posłanka Ewa Drozd.

Szansa pojawia się w 2007, kiedy Ewa Drozd w wyborach parlamentarnych zostaje posłanką. Wtedy jej pierwsze działania zostają skierowane na zmianę przepisów ustawy. Niestety bez powodzenia. Ustawa nie miała wystarczająco wielu zwolenników, by ją przegłosować, przez co nie wyszła nawet poza komisję. Projekt był zablokowany przez dyrektorów ośrodków ruchu drogowego zrzeszonych w Krajowym Związku Dyrektorów WORD.

”Kiedy moi koledzy już byli zniechęceni, podtrzymywałam ich na duchu (… ) W 20011, po kolejnych wyborach, zaczęliśmy jeszcze raz”  – wspomina posłanka.

Mimo, że większość dyrektorów znowu miało duże zastrzeżenia do projektu, tym razem się udało. O tym, że opory środowiska WORD-owskiego były bardzo duże świadczy fakt, że na 49 dyrektorów, którzy zostali zapytani, czy są za utworzeniem takich oddziałów, 48 było przeciw.

W kwietniu 2013 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o kierujących, która zezwala marszałkom tworzenia punktów egzaminacyjnych na kategorie AM, A1, A2, A, B1 oraz B we wszystkich miastach prezydenckich, nie tylko tych zaś posiadających prawa powiatu. Pierwsze takie ośrodki już powstały. Ustawa otworzyła drogę do powstania ośrodków egzaminacyjnych w czterech miastach na Dolnym Śląsku: w Świdnicy, Bolesławcu, Lubinie i w Głogowie. Jak na razie udało się utworzyć filie w Świdnicy. Już w lipcu otwarty będzie także ośrodek w Bolesławcu.

W Polsce  do tej pory występował najbardziej scentralizowany dostęp do punktu egzaminacyjnego – jeden punkt obsługuje 700 tys. mieszkańców. W Wielkiej Brytanii na jeden ośrodek przypada 150 tys. osób, a w Irlandii zaledwie 90 tys. mieszkańców. W Niemczech (mających o wiele niższy poziom wypadkowości niż Polska) nie ma w ogóle WORD-ów, a egzaminy zdaje się w kilku tysiącach rozrzuconych w różnych miejscowościach szkołach nauki jazdy.

Długa droga do porozumienia

We wtorek, 1 lipca sejmik województwa dolnośląskiego przyjął uchwałę zezwalająca na utworzenie oddziału ośrodka egzaminacyjnego w Głogowie. Dzień wcześniej w Starostwie Powiatowym nastąpiło podpisanie porozumienia między powiatem głogowskim, a WORD-em w Jeleniej Górze. Porozumienie otwiera drogę do rozpoczęcia prac, w wyniku których utworzona zostanie filia ośrodka egzaminacyjnego w Głogowie.

Wcześniej cały czas prowadzone były rozmowy z Legnicą, jednak ze względu na sztywne stanowisko dyrektora Pawlaka i legnickiego WORDU, władze powiatu głogowskiego zdecydowały się zmienić kierunek działań.

Rozmowy z jeleniogórskim Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego zaproponował Jarosław Dudkowiak, który pod koniec maja, objął funkcję członka zarządu w Starostwie Powiatowym.  To właśnie dyrektor jeleniogórskiego WORDU był tym jedynym z 49 dyrektorów, który nie był przeciwny tworzeniu takich filii

– „WORD-y nie są jednostkami, które mają zarabiać pieniądze, mimo, że niektórzy dyrektorzy tak na to patrzą, mają się tylko utrzymać, czyli wyjść na zero z minimalnym plusem”– twierdzi Robert Trasa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze.

Zdaniem dyrektora, celem funkcjonowania takiego ośrodka jest przybliżenie miejsca egzaminowania osobom zdającym na prawo jazdy. Statystycznie co trzeci egzamin jest egzaminem negatywnym – „Nasze podejście jest takie, żeby każdy miał możliwość zdawania jak najbliższej, bo takie dojazdy to jest stres, czas i pieniądze” – mówi Trasa.

Na razie w Głogowie planowane jest przeprowadzanie minimum dwóch egzaminów w ciągu tygodnia. To już powinno zapewnić pokrycie niezbędnych kosztów funkcjonowania ośrodka.

Dyrektor zauważa też, że dzięki otwarciu ośrodka w Głogowie obniżą się koszty szkół przygotowujących przyszłych kierowców, a to może spowodować obniżkę cen za kursy.

Jak informuje Jarosław Dudkowiak porozumienie, które zostało zawarte z WORD-em jeleniogórskim różni się diametralnie od tego co proponował legnicki WORD

„Chodzi przede wszystkim o koszty ponoszone przez powiat głogowski, porozumienie z Legnicą było obostrzone zapisami, które były nie do zaakceptowania i wiązały się z ponoszeniem nadmiernych kosztów natury finansowej i prawnej” – wyjaśnia Jarosław Dudkowiak. Obecne porozumienie jest dużo korzystniejsze pod względem finansowym – koszty poniesione przez powiat będą mniejsze o 100 tysięcy złotych.

W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na realizację inwestycji, czyli remont i przystosowanie pomieszczeń, za co odpowiedzialny jest powiat. Rada powiatu przekazała już 200 tysięcy złotych na to zadanie – „Nasz harmonogram jest taki, żeby do końca września przygotować plac i pomieszczenia oraz doprowadzić światłowód” – zapowiada starosta Rafael Rokaszewicz.

Natomiast wyposażenie pomieszczeń w niezbędny sprzęt, przygotowanie placów pod względem technicznym do egzaminów oraz zatrudnienie pracowników leży po stronie jeleniogórskiego WORD-u.

Teraz się zdecydują

Z utworzenia ośrodka zadowoleni są właściciele głogowskiej szkoły nauki jazdy. Dodatkowo cieszy ich fakt, że będzie możliwość zdawania egzaminów na samochodach należących do szkół

-„Dzięki temu nie będziemy musieli kupować nowych samochodów, inwestycja w nowy samochód to dla nas ok. 50 tysięcy złotych – za te pieniądze  trzeba przeszkolić wielu kursantów, żeby odrobić koszt takiego pojazdu”  – mówi Mariusz Hładczuk właściciel szkoły jazdy w Głogowie.

Jego zadaniem wielu głogowian wstrzymywało się z pójściem na kurs do otwarcia ośrodka w Głogowie – „Mnóstwo ludzi, którzy odwlekali tę decyzję  teraz się na to zdecydują”. Tym bardziej, że jak zauważa Hładczuk, po zmianie przepisów dotyczących zasad zdawania egzaminów znacznie spadła liczba osób chętnych –  „Wcześniej mieliśmy ok. 200 – 300 osób w roku, a teraz mamy tylko 60 – 70” – mówi.

Jedną z takich osób, które czekały na ośrodek w Głogowie, aby zrobić prawo jazdy, jest 25- letnia Marlena z Głogowa. Naukę w szkole jazdy rozpoczęła w 2008 roku. Następnie zdawała 4 razy, ale bez powodzenia, najpierw w Legnicy, a potem w Lesznie – „Bardzo dobrze mi się jeździło podczas nauki w Głogowie, bez stresu, ale jak już jechałam do innego miasta to od razu zaczynałam się denerwować.  Niepowodzenia i uciążliwość związana z dojazdami spowodowały, że Marlena zrezygnowała z dalszych prób.

-„Już kilka lat temu słyszałam, że ma być otwarty oddział WORD-u w Głogowie i postanowiłam, że poczekam. Wydaje mi się że w Głogowie nie będę miała większych problemów ze zdaniem egzaminu – mówi Marlena.

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwsze egzaminy na prawo jazdy odbędą się w październiku. W głogowskim oddziale będzie można zdawać prawo jazdy w kategorii B i B1.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.