Szanty & Folk w Fosie

0
480
plakat, szanty

Już 12. lipca 2014 r. o godz. 18:00 w Fosie Miejskiej usłyszeć będzie można muzykę żeglarską. W lipcu b.r. odbędzie się już druga edycja festiwalu SZANTY & FOLK, podczas którego zagrają tacy artyści jak: ZEJMAN i GARKUMPEL, HOVERLA, W STRONĘ PORTU oraz GRUPA TRZYMAJĄCA STER. Wstęp wolny.

ZEJMAN I GARKUMPEL to grupa z Warszawy.

Wszystko zaczęło się w 1985 r., kiedy to zakochany w wodzie Mirek Kowalewski zwany ”Kovalem” postanowił ziścić swoje marzenia muzyczne. Razem z przyjacielem wodniakiem, Romkiem Wojciechowskim, założył duet. W tamtych czasach na topie był inny duet: ”Simon & Garfunkel”. Koval i Romek sparafrazowali tę nazwę i tak powstał ”Zejman & Garkumpel”. Gitarowe brzmienie i autorskie teksty rodem z ”morskich opowieści” ujęły słuchaczy. Początkowo było to dość wąskie grono żeglarzy z klubu ”PASSAT” przy ZM URSUS. Jednak na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w tym samym roku duet Zejman & Garkumpel” zdobył wyróżnienia na Festiwalu ”Złotu Kur” w Warszawie za piosenkę ”Samantha” oraz na Festiwalu ”Wiatrak” w Świnoujściu. W 1990 rozpoczyna się współpraca Zejmana z ogólnopolską telewizją. Zespół zapraszany jest do popularnych programów, takich jak: ”Domowe przedszkole” (TVP1), ”Od przedszkola do Opola” (TVP1) i wiele innych. Występuje również w radiu: PR 1, PR Białystok, PR Szczecin, PR Olsztyn. Zdobywa nagrodę miesiąca Radia Dla Ciebie.

Zejman & Garkumpel tworzą muzykę nie tylko dla dorosłych. Zejman nagrywa serię płyt z piosenkami dla dzieci. Rokrocznie przygotowuje też nowe przedstawienia estradowe dedykowane najmłodszym amatorom piosenki żeglarskiej. w 2007 roku na kinowe ekrany wszedł pełnometrażowy film animowany dla dzieci, pt. ”Wielka wędrówka” z muzyką w wykonaniu w wykonaniu Zejmana właśnie.

Przez ponad 20 lat istnienia Zejman i Garkumpel dał ponad 2000 koncertów, nagrał 12 płyt oraz kilkanaście żeglarskich hitów. Takie piosenki jak ”Samantha”, ”Szanta dziewicy” czy ”Anioły Żywioły” są nie tylko powszechnie znane publiczności, ale też odtwarzane przez innych artystów.

W STRONĘ PORTU

Jest to zespół szantowo – folkowy z Wrocławia, który tworzy grupa przyjaciół: Sebastian Łomnicki, Robert ”Kisiel” Ciesielski, Piotr ”Johno” Onyszczuk, Robert Mojrzesz oraz Elżbieta ”Majka” Sokołowska. Działają od 2011 roku. Zespół jest laureatem festiwalu szantowego w Kunicach (2012) oraz uczestnikiem wielu imprez i festiwali o charakterze folkowo – szantowym w całej Polsce.

GRUPA TRZYMAJĄCA STER

Grupa poznała się w zamierzchłej przeszłości lat dziewięćdziesiątych w Klubie Żeglarskim Politechniki Poznańskiej. Połączyła ich najpierw pasja szeroko pojętego żeglowania i wspólnej zabawy. Z tej mieszaniny zajęć i zainteresowań narodziła się chęć wspólnego grania i śpiewania. Plan założenia zespołu kształtował się przez dość długi okres czasu, aż w kwietniu 2009 roku panowie podjęli decyzję o założeniu GRUPY TRZYMAJĄCEJ STER. Duże znaczenie w powstawaniu Grupy odegrały namowy znajomych i dobrego ducha śp. Leszka Walkowiaka , który zachęcał GTS do rozwoju. Duże wsparcie Grupa otrzymuje także od rodzin, które rozumieją pasję i wybaczają zaniedbywanie obowiązków ojcowsko – macierzyńskich, za co muzycy są im bardzo wdzięczni.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.