XX edycja Stachuriady już za nami

0
467

Za nami już dwudziesta edycja Stachuriady. To niezwykłe wydarzenie co roku ściąga do Grochowic coraz większą liczbę wielbicieli muzyki, poezji śpiewanej i literackiej z całej Polski. Wspaniały klimat tej imprezy tworzyły pola namiotowe, miejsca przygotowane na ogniska, duża scena, stragany gastronomiczne i organizacyjne, a także cała sceneria tego miejsca.

Tegoroczna Stachuriada rozpoczęła się w piątek III Zlotem Motocyklowym sekcji Easy Rider działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli. Miłośnicy motorów mogli podzielić się swoją pasją. Niewątpliwie gwiazdą Motostachuriady została najmłodsza uczestniczka zlotu Milenka z Grochowic, która już w wieku siedmiu lat podziela pasję swojego taty. Wieczorem natomiast można było posłuchać koncertu punkrockowego zespołu Leniwiec. Był to wspaniały występ tej grupy, publiczność była zachwycona ich interpretacją utworów Edwarda Stachury. Grochowska publiczność nie pozwalała zejść zespołowi ze sceny. Sekcja Easy Rider oraz Wójt Gminy Kotla z okazji 20-lecia zespołu oraz 20. edycji Stachuriady przekazali w ręce Leniwca złotą tarczę. – Przyznam szczerze, że nie słyszałem o tym zespole, od dziś jestem ich wiernym fanem – mówi jeden z uczestników imprezy.

2014-06-21 Stachuriada - dzień pierwszy (fot.P.Dudzicki) 016

W sobotę na grochowicką publiczność czekał maraton artystyczny. Dzień rozpoczął się od Przeglądu Piosenki Poetyckiej ”Wyśpiewać Poezję”. Po raz kolejny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał nagrody dla laureatów przeglądu. W ręce wykonawców przekazano nagrody o łącznej wartości 15 tysięcy złotych. Jury w składzie Zbigniew Rybka, Przemysław Bielawa, Katarzyna Swędrowska, Jarosław Angiewicz po przesłuchaniu dwudziestu czterech wykonawców postanowili przyznać nagrodę główną w kwocie 6 tysięcy złotych  dla zespołu My. Drugą nagrodę w wysokości 4 tysięcy złotych przyznano Marcinowi Skrzypczakowi. Trzecia nagroda w wysokości 2.500 tysiąca złotych powędrowała do zespołu Póki co z Nowej Rudy. Ponadto dwa równorzędne wyróżnienia po 750 złotych przyznano Jakubowi Blokeszowi i Piotrowi Płazie. Nagrody pieniężne w postaci symbolicznych czeków wręczyła pani Ewa Drozd Poseł na Sejm RP i pan Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla. Jury postanowiło również przyznać nagrody specjalne, tablet dla Doroty Kuzieli, ufundowany przez panią poseł Ewę Drozd oraz nagrodę w postaci recitalu w Kawiarni Piwnica Artystyczna pod Świętym Mikołajem w Głogowie dla Zbigniewa Kromplewskiego. Po wręczeniu nagród odbył się koncert laureatów Przeglądu.

2014-06-22 Stachuriada - dzień drugi (fot.P.Dudzicki) 11

Kolejną atrakcją tegorocznej Stachuriady były warsztaty plastyczne, teatralne oraz fotograficzne sfinansowane z funduszy pozyskanych przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój.  O godz. 13:00 rozpoczęła się parada motocykli zorganizowana przez sekcję motocyklową GOKiS Easy Rider. Koncertowo sobotę rozpoczął zespół Bieguni z Nowej Rudy, który w ubiegłym roku wygrał Przegląd Piosenki Poetyckiej. Następnie grochowicka publiczność zasłuchiwała się w utworach gwiazdy poezji śpiewanej Słodki Całus od Buby oraz Wolna Grupa Bukowina. O godz. 23:00 odbył się Nocny Turniej Jednego Wiersza ”o dym białej lokomotywy”, do którego przystąpiło 15 osób. Konkurs ten przygotował Klub Batalionowy, a główną nagrodą w turnieju był tablet. Nocny Turniej Jednego Wiersza wygrała Anna Nawrocka.  Po zakończeniu koncertów uczestnicy Stachuriady grali i śpiewali przy wielkim ognisku. Nocne Stedogranie trwało do rana.

2014-06-21 Stachuriada - dzień pierwszy (fot.P.Dudzicki) 080

Niedziela rozpoczęła się grą terenową ”śladami Stachuriady” przygotowaną przez ZHP Głogów. Około pięćdziesięciu uczestników tej gry podążało za informacjami dotyczącymi życia i twórczości Edwarda Stachury. Była to nie tylko świetna zabawa ale i nauka dla tych, którzy po raz pierwszy zagościli na grochowickiej polanie. Tego dnia kontynuowane były warsztaty gitarowe i bębniarskie organizowane przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój.

Sześć sołectw z Gminy Kotla rywalizowało w tradycyjnym III turnieju cięcia i rąbania drewna pn. SIEKIEREZADA, który to turniej odbył się pod patronatem Nadleśniczych z Nadleśnictwa Sława Śląska i Głogów. W wyniku licznych konkurencji I miejsce zajęło sołectwo Kotla, następnie sołectwo Głogówko, zaś III miejsce zajęło sołectwo Grochowice. Za uczestnictwo sołectwa otrzymały symboliczne czeki o wartości 600 zł dla każdego oraz koszulki z logo Stachuriady. Nagrody wręczał Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski oraz przedstawiciele Nadleśnictw.

2014-06-21 Stachuriada - dzień pierwszy (fot.P.Dudzicki) 050

Nowym punktem programu Stachuriady było ustanowienie rekordu polany grochowickiej w wykonaniu ”piosenki dla Juniora i jego gitary” we wspólnym wykonaniu uczestników Prywatnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej ”MUSIC INTRO” w Głogowie wspierani byli przez członków występujących tego dnia zespołów i uczestników warsztatów gitarowych i bębniarskich. Wieczorem publiczność zasłuchiwała się w utwory wykonywane przez zespoły Małżeństwo z rozsądku, Nieobecni oraz przez Piotra Bukartyka z zespołem.

2014-06-22 Stachuriada - dzień drugi (fot.P.Dudzicki) 48

Przygotowanie Stachuriady wymaga wiele pracy, dlatego organizatorzy tego wydarzenia pragną podziękować również Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowicach, mieszkańcom sołectwa Grochowice, strażakom ochotnikom z jednostek OSP w Grochowicach i Chociemyśli oraz pracownikom GOKiS-u i Urzędu Gminy Kotla.

Mamy nadzieję, że za rok na grochowickiej polanie znowu spotkamy się w tak licznym gronie. Do zobaczenia za rok! – organizatorzy.

Zapraszamy do obejrzenia naszych fotorelacji z tegorocznej edycji Stachuriady:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.