Przygotowani do życia bez nałogów

0
640
zdjęcie 2014-06-11-20-tydzień-profilaktyki-uzależnień@gimnazjum@Żukowice-001

Gimnazjum w Nielubi aktywnie włączyło się w obchody Tygodnia Profilaktyki Uzależnień. Gimnazjaliści wraz z nauczycielami zrealizowali projekt edukacyjno-profilaktyczny pn. „Zdrowy, bezpieczny, bez nałogów”. W szkole w ciągu pięciu dni zorganizowanych zostało wiele wydarzeń, edukacyjnych warsztatów i prezentacji na temat różnych używek i konsekwencji ich stosowania.

Realizacja projektu „Zdrowy, bezpieczny, bez nałogów” rozpoczęła się, w poniedziałek 9 czerwca hasłem „Ruch to zdrowie” i wyjazdem na kręgle do Aqua Parku w Polkowicach.

Wtorek był dniem pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Młodzież uczestniczyła w pomiarach wskaźnika BMI, na podstawie którego dokonano oceny stanu uczniów pod kątem otyłości. Poza pomiarami każda klasa przygotowywała zdrowy posiłek. Komisja po degustacji, oceniając pracę klas, brała pod uwagę ustalone kryteria, m.in. estetykę wykonania, zawartość kaloryczną, urozmaicenie składników pokarmowych, produkty ekologiczne w pokarmach.

Środa odbyła się pod hasłem: „Wolni od używek”. Klasy przygotowywały prezentacje multimedialne na wylosowane tematy: nikotyna, alkohol, cyber – przemoc, narkotyki, dopalacze, agresja, przemoc. Podsumowanie nastąpiło na koniec zajęć pokazem przygotowanych prezentacji. Tego dnia w szkole gościła Barbara Szlendak, pracownik Sanepidu, która przeprowadzała pomiary spirometrii, sprawdzając poziom wydolności płuc wszystkich uczniów.

Czwartek był dniem warsztatowym na temat „Bezpiecznych wakacji”. Zajęcia „Używki” prowadzili przedstawiciele Komendy Policji w Głogowie. Dopełnienie działań stanowił cykl filmów dokumentalnych poświęconych uzależnieniom – „Jak działają narkotyki”, „Zgubione dzieciństwo”, „Tunel”.

Piątek, ostatni dzień projektu odbył się pod hasłem „Zryw wolnych serc”. W tym dniu odbyły się międzyklasowe rozgrywki piłki siatkowej oraz tenisa stołowego. Uczniowie mogli skorzystać z rozpalonego ogniska i usmażyć sobie kiełbaskę. Młodzież sprawdzała swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Krzysztof Kwiatek z Rewiru Dzielnicowych w Żukowicach, bardzo szczegółowo przedstawił, jak prawidłowo wykonać resuscytację oraz omówił wszystkie zagrożenia wakacyjne.

Przejazd na czas po ścieżce rowerowej udowodnił, jak uczniowie radzą sobie na rowerach. W międzyczasie regeneracyjnym posiłkiem była wojskowa grochówka.

Całkowitym zwieńczeniem działań był „Zryw wolnych serc”. Gest serca wykonany wspólnie z zaproszonymi gośćmi, pracownikami gimnazjum przez podniesione w górę ręce z przygotowanym wcześniej sercem przez minutę odmierzał rytm bicia serca. Był on wyrazem zjednoczenia wszystkich w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia.Tygodniowa akcja zakończyła się wręczeniem dyplomów i nagród za rozegrane konkurencje sportowe, konkursy i pokazy, które miały przygotować młodzież do zdrowego, bezpiecznego i wolnego od nałogów życia.

zdjęcie 2014-06-11-20-tydzień-profilaktyki-uzależnień@gimnazjum@Żukowice-002

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.