KGHM wciąż czeka na rozpatrzenie odwołania

0
677
zdjęcie-2014-04-18-KGHM-głogów-przemysłowy-głęboki-01

Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy, resort środowiska wydłużył termin postępowania w sprawie odwołania KGHM od decyzji o przyznaniu koncesji na obszarze Bytomia Odrzańskiego. Spółka KGHM w lutym złożyła odwołanie od decyzji ministra środowiska przyznającej koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża rud miedzi na obszarze Bytom Odrzański konkurencyjnej firmie z Kanady. Ministerstwo środowiska przyznało koncesję kanadyjskiej spółce, bo ich zdaniem była to najlepsza oferta.

„Resort środowiska do 14 sierpnia wydłuża termin postępowania w sprawie odwołania KGHM od decyzji o przyznaniu koncesji na obszarze Bytom Odrzański firmie Leszno Copper” – czytamy w komunikacie wydanym przez resort środowiska.

Ministerstwo zaznaczyło, że rozpoznanie wniosku nie jest możliwe we wcześniej ustalonym terminie z uwagi na skomplikowany charakter sprawyWcześniej resort środowiska wydłużył termin postępowania do 6 czerwca.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia tego roku, resort środowiska przyznał koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża rud miedzi na obszarze Bytom Odrzański firmie Leszno Copper, należącej do kanadyjskiego funduszu Lumina Capital.

Ministerstwo Środowiska argumentowało swoją decyzję tym, że oferta konkurencji była korzystniejsza ze względu na większą liczbę odwiertów w pierwszym okresie i krótszy czas badań. Leszno Cooper deklarowała wykonanie 15 odwiertów w okresie pięciu lat. KGHM natomiast przewidywał w pierwszym okresie osiem odwiertów, a po wstępnych wynikach – kolejnych 31, czyli razem 39 odwiertów w czasie dziewięciu lat.

Decyzja ministerstwa była nieprawomocna, więc władze kombinatu od początku zapowiadały odwołanie. W lutym spółka KGHM złożyła odwołanie od decyzji ministra środowiska.

Obszar Bytomia Odrzańskiego jest ważny dla KGHM, ponieważ znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Głogowa Głębokiego Przemysłowego, gdzie spółka ma koncesję wydobywczą oraz Gaworzyc i Głogowa, gdzie dysponuje koncesjami poszukiwawczymi. Na obszarze koncesji znajdują się duże pokłady rudy miedzi. Według wstępnych szacunków możliwe będzie tam wydobycie około 8 mln ton czystej rudy miedzi rocznie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.