Zabytkowy fragment świątyni wróci do Kolegiaty

0
463
2014-06-10-zwornik-sklepienia-żebrowego-001

Do kolegiaty wróci zabytkowy, kamienny zwornik. O jego przekazanie zwrócił się do dyrektora głogowskiego muzeum profesor Olgierd Czerner, który od lat wspiera odbudowę świątyni. Muzeum Archeologiczno – Historyczne jest gotowe przekazać zabytek budowniczym kolegiaty, decyzja jednak należy do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Piętnastowieczny element, spinający łuki sklepienia kolegiaty, trafił do głogowskiego muzeum jeszcze w latach sześćdziesiątych. O jego właściwe zabezpieczenie zadbał Mieczysław Kaczkowski, ówczesny dyrektor placówki . Dziś średniowieczny zwornik jest jednym z eksponatów wystawy zabytkowej kamieniarki – „Pamięć kamienia”.

Od lat trwa odbudowa głogowskiej kolegiaty. Prace są już na takim etapie, że jej elementy, które zachowały się dzięki muzeum, mogą do niej wrócić. O przekazanie zwornika zwrócił się do dyrektora muzeum profesor Olgierd Czerner, który od wielu lat wspiera swą wiedzą i doświadczeniem odbudowę świątyni.

– „Cieszymy się, że dzięki naszej pracy ten zwornik będzie mógł wrócić do kolegiaty, ale nie jest to takie całkiem proste. Muzea i muzealników obowiązują pewne zasady. Zgodą na przekazanie zabytkowego obiektu, który jest w zbiorach muzeum, musi wyrazić minister kultury. Wcześniej taki wniosek musi pozytywnie zaopiniować rada muzealna. Rozmawiałem już o tym z Włodzimierzem Kwaśniewiczem, przewodniczącym rady muzealnej MAH, który zapewnił mnie, że opinia rady w tej sprawie będzie pozytywna” – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego.

Dyrektor MAH podkreśla również, że muzeum pracuje dla miasta i jego mieszkańców. Dzięki jego działalności wiele zabytków uchroniono nie tylko od zapomnienia, ale także od zniszczenia i wywiezienia za granicę.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.