Skazani za gwałt

0
575
zdjęcie Arch.2013-08-05-glogowska-policja-złodziej@Glogow-01

Na karę 7 i 8 lat pozbawienia wolności zostali skazani dwaj mężczyźni, którzy podstępem zwabili do domu dwie nastolatki, podali im napoje ze środkiem psychotropowym, a gdy dziewczyny doprowadzone zostały do stanu nieprzytomności, wykorzystali je seksualnie. 

Wszystko wydarzyło się podczas ubiegłorocznych Dni Głogowa. Dwie dziewczyny – 15 i 16 latka- poszły ze skoligaconym z jedną z nich 25-latkiem na festyn. Mężczyzna kupił im piwo i zadzwonił po drugiego oskarżonego. Mężczyźni namówili nastolatki, aby poszły z nimi na chwilę do mieszkania. Zobowiązali się odprowadzić je do domu.

W mieszkaniu należącym do osoby na co dzień zażywającej silny lek psychoaktywny, starszy z oskarżonych dosypał dziewczynom środek do podanych im napojów.

Po ich wypiciu nastolatki poczuły się źle. Obie wymiotowały. Początkowo były senne, później naprzemiennie traciły przytomność, którą każda odzyskiwała w innej chwili. W czasie, gdy młodsza z dziewczyn chciała zadzwonić po pogotowie 25-latek stał się wobec niej agresywny. Zabrał jej telefon.

Mężczyźni przetrzymywali dziewczyny w mieszkaniu wbrew ich woli, a gdy te były już mocno odurzone działaniem środka, rozebrali je a następnie obaj wykorzystali seksualnie.

Dziewczyny były przetrzymywane w mieszkaniu prawie całą dobę. Dopiero następnego dnia starszej z dziewczyn udało się zadzwonić na Policję. Gdy oskarżeni zorientowali się, że powiadomiono organy ścigania pozwolili małoletnim opuścić mieszkanie.

„Przeprowadzone w śledztwie badania nie pozostawiły wątpliwości, iż wobec małoletnich, w tym jednej poniżej 15 roku życia, zastosowano przemoc seksualną, że wcześniej podano im silny środek psychotropowy oraz, że pozbawiono je wolności” – mówi Liliana Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

„Zarówno 25, jak i 34-latek byli wcześniej wielokrotnie karani, w tym za przestępstwa z użyciem przemocy (rozboje, pobicia i groźby). Pierwszy z nich odpowiadał w warunkach recydywy pojedynczej, zaś drugi w warunkach recydywy wielokrotnej. Za zbrodnię gwałtu na osobie małoletniej popełnioną wspólnie z inną osobą i dodatkowo połączony z pozbawieniem wolności groziła im kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności” – dodaje rzecznik.

W kwietniu tego roku, Sąd Okręgowy w Legnicy skazał mężczyzn na kary 7 i 8 lat pozbawienia wolności. Orzeczono też wobec nich zakaz kontaktowania się oraz zbliżania do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 200 m przez okres 10 lat.

„34-latek ma odbywać karę w systemie terapeutycznym jej wykonania, albowiem został skazany za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych” – wyjaśnia Łukasiewicz.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.