W nagrodę pojechali do Warszawy

0
637
2014-06-03-uczniowie-zespołu-szkol-Wyżykowskiego@Warszawa-001

Najlepsi uczniowie z Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego pojechali na trzydniową wycieczkę do Warszawy, aby poznać bliżej historię i życie patrona szkoły. W Warszawie uczniowie spotkali się m.in. ze współpracownikiem Wyżykowskiego, z jego córką oraz budowniczym pierwszych kopalń w naszym okręgu. Wycieczka była nagrodą dla uczniów za dobre wyniki w nauce.

W dniach od 26 do 28 maja najlepsi uczniowie Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego wzięli udział w wycieczce do Warszawy.

Uczestnikami wycieczki oprócz uczniów głogowskiej szkoły byli przedstawiciele innych szkół noszących imię Jana Wyżykowskiego tj. Szkoła Podstawowa nr 8 i Zespól Szkół nr 2 z Lubina , Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi z Chocianowa, Dom Dziecka Wilków oraz Szkoła Podstawowa z Krotoszyc.

Głównym celem wycieczki było spotkanie w Państwowym Instytucie Geologii z Andrzejem Rydzewskim współpracownikiem Jana Wyżykowskiego, z Włodzimierzem Mięsowiczem budowniczym pierwszych kopalń miedzi w Legnicko-Głogowskim Zagłębiu Miedziowym oraz z Dorotą Wyżykowską córką odkrywcy złóż miedzi.

„Spotkanie upłynęło w sympatycznej atmosferze, były wspomnienia o Janie Wyżykowskim osób, które osobiście się z nim spotkały. Wszyscy podkreślali to jakim skromnym i pracowitym był człowiekiem. Przedstawiciele szkół zaprezentowali swoje szkoły oraz obdarowali uczestników spotkania skromnymi podarunkami – opowiada Elżbieta Jęczmionka, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół im. J. Wyżykowskiego w Głogowie i opiekunka wycieczki.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili również grób Jana Wyżykowskiego na Starych Powązkach i złożyli wiązankę kwiatów.

Podczas pobytu w Warszawie uczniowie odwiedzili także Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Wojska Polskiego oraz odbyli spacer po Łazienkach i Starym Mieście, podziwiali widok stolicy z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki oraz oglądali Warszawę z 36 piętra biurowca, gdzie znajdują się biura KGHM Polskiej Miedzi S.A

Sponsorem wyprawy była Fundacja Polska Miedź. Koordynatorem projektu „Śladami Jana Wyżykowskiego” jest Towarzystwo Przyjaciół Jana Wyżykowskiego. To już druga wyprawa zorganizowana w ramach projektu o charakterze poznawczo-integracyjnym. Pierwsza prowadziła do Haczowa, miejsca urodzenia Jana Wyżykowskiego, a druga dotyczyła jego działalności zawodowej w Warszawie.

W tym roku przypada 40 rocznica śmierci polskiego geologa, który uchodzi za odkrywcę największych w Europie i jednych z największych na świecie złóż miedzi Lubin-Sieroszowice. Imię Jana Wyżykowskiego noszą szkoły w jego rodzinnym Haczowie, a także w Krotoszycach, w Głogowie, w Polkowicach, w Lubinie.  W Lubinie znajduje się także pomnik Jana Wyżykowskiego. W Muzeum Regionalnym w Brzozowie znajduje się ekspozycja poświęcona życiu i dorobkowi naukowemu Jana Wyżykowskiego.

zdjęcie 2014-06-03-uczniowie-zespołu-szkol-Wyżykowskiego@Warszawa-003

zdjęcie 2014-06-03-uczniowie-zespołu-szkol-Wyżykowskiego@Warszawa-002

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.