Jest radość, teraz potrzebne są pieniądze

0
413
zdjęcie 2014-06-02-chrobry-głogów-świętuje@rynek@Głogów-001

Chrobry Głogów cały czas świętuje swój awans do I ligi. Wczoraj kibice i sympatycy Chrobrego wypełnili głogowski rynek. Kiedy Chrobry świętuje, samorządowcy zastanawiają się skąd wziąć pieniądze, które umożliwią pierwszoligowej drużynie, właściwe funkcjonowanie w gronie drużyn zaplecza ekstraklasy. A wydatki będą ogromne. Potrzebna będzie np. podgrzewana murawa na głogowskim boisku. Prezydent Jan Zubowski planuje znaleźć pieniądze w budżecie miejskim, a także zwrócić się o wsparcie do Fundacji Polska Miedź.

Jako pierwszy wniosek o zwiększenie pieniędzy dla Chrobrego złożył radny Michał Frąckowiak. Wnioskuje on o kwotę miliona złotych na stypendia oraz o dotację merytoryczną na kwotę 2 mln złotych.

„Analizując wszystkie kluby piłkarskie z pierwszej ligi jesteśmy w stanie stwierdzić jakie pieniądze są potrzebne oraz stworzyć taki system premiowania zawodników, który umożliwi nam włączenie się do walki o awans. Tutaj musimy szybko reagować, bo lada chwila zaczyna się sezon, więc teraz jest czas, aby kontraktować piłkarzy oraz czas na to, aby przygotować drużynę do działania” – uważa radny.

Zdaniem Frąckowiaka pieniądze z dotacji merytorycznej powinny być przekazane m.in. na wynagrodzenia piłkarzy – „Jest to związane z wszystkimi przepisami PZPN, które obowiązują i które w jakiś sposób chronią klub przed tym gdyby np. zawodnik chciał opuścić drużynę… W tych dwóch milionach są także środki na to, aby można było ruszyć z z systemem młodzieży, aby on się rozwijał i lepiej funkcjonował” . Michał Frąckowiak jest przekonany, że pieniądze te zaprocentują w przyszłości.

Pierwszoligowy zespół ma duże wsparcie prezydenta Głogowa, chociaż Jan Zubowski uważa, że środki zaproponowane przez radnego to na razie zbyt duża kwota dla miejskiego budżetu. Prezydent chce zabezpieczyć w budżecie miasta kwotę o,5 miliona złotych.

„W ciągu tygodnia planuję złożyć wniosek do przewodniczącego rady miejskiej Zbigniewa Sienkiewicza o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Mam nadzieję, że za deklaracjami radnych, bo takie padały z każdej strony, pójdą czyny w postaci przebudowania środków niezbędnych na funkcjonowanie zespołu w pierwszej lidze” – mówi Jan Zubowski.

Bycie w pierwszej lidze to wiele wymogów do spełnienia, za którymi idą duże pieniądze. Wiadomo już, że potrzebna będzie podgrzewana murawa na głogowskim boisku – „Pierwszoligowe mecze są transmitowane i nie może dojść do sytuacji, że mecz się nie odbędzie bo na boisku będzie śnieg” – mówi Krzysztof Sadowski z Urzędu Miasta.

Jan Zubowski zapowiedział, że zwróci się także o dotację do KGHM-u.

„Moim zdaniem jest to już trochę za późno, w momencie kiedy Zagłębie Lubin, którego właścicielem jest KGHM był w ekstraklasie my nie stanowiliśmy konkurencji, teraz już jesteśmy rywalami w tej samej lidze i może być problem z uzyskaniem tych pieniędzy” – komentuje Michał Frąckowiak.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.